Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Τετ Μαρ 20, 2019 10:34 pm
foss.aueb.gr

Προτάσεις και ιδέες

Δημιουργια Συλλογου Χρηστων και φιλων Λινουξ (athlug.gr)

Προτάσεις και ιδέες για την κοινότητα, το forum και το wiki - feedback

Δημιουργια Συλλογου Χρηστων και φιλων Λινουξ (athlug.gr)

Δημοσίευσηαπό Alexandros_ » Τετ Φεβ 24, 2010 1:16 pm

Καλημερα σε ολα τα μελη!

Θα θελαμε να σας προσκαλεσουμε σε μια προσπαθεια που εχουμε ξεκινησει εδω και λιγο καιρο,
για την δημιουργια ενος Συλλογου Χρηστων και φιλων Λινουξ!

Το επικεντρο μας ειναι η περιοχη της Πρωτευουσας,χωρις φυσικα να αποκλειουμε κανενα σημειο της Ελλαδας,οσο απομακρο κι αν ειναι!!! :)

Εαν πιστευετε οτι μια τετοια προσπαθεια αξιζει της προσοχης σας,επισκεφθειτε την ιστοσελιδα μας,
στο http://www.athlug.gr . Καθε συμμετοχη ειναι χρησιμη.

Σας ευχαριστουμε και σας περιμενουμε!
Άβαταρ μέλους
Alexandros_
Open Member

Δημοσ.: 22
Εγγραφη: Κυρ Φεβ 21, 2010 12:55 am
Τοποθεσια: Linuxland
Operating System: Fedora, Ubuntu, OpenSuse...
Και γενικα οτι ειναι LINUX!!!

Re: Δημιουργια Συλλογου Χρηστων και φιλων Λινουξ (athlug.gr)

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Παρ Φεβ 26, 2010 4:47 am

Υπάρχουν ήδη τόσες κοινότητες όπως hellug, greeklug, κοινότητες διαφόρων πανεπιστημίων(όπως αυτή εδώ), ελληνικές κοινότητες διαφόρων διανομών(όπως Ubuntu, Mint, Gentoo, κ.α.) κλπ
Πώς πιστεύετε ότι άλλη μία κοινότητα θα φέρει κάτι καλύτερο ή θα μπορέσει να επιβιώσει ενώ υπάρχουν όλες οι παραπάνω? Μήπως θα ήταν καλύτερο να συνεργαστείτε με κάποια από αυτές αντί να δημιουργήσετε μια νέα? Μήπως τελικά πρέπει να συγχωνευτούμε σαν κοινότητες?

Μη το πάρετε προσωπικά. Γενικές σκέψεις κάνω, η ίδιες ερωτήσεις τίθενται για όλες τις υπάρχουσες κοινότητες σήμερα, ακόμα και αυτή την ίδια. Έχω στο μυαλό μου μια πρόταση και μάλλον θα την κάνω προς τη κοινότητα του Hellug αφού συζητηθεί εδώ με τα μέλη και τους υπεύθυνους.
Computers are simple. You just write an instruction and they follow it.
Εικόνα
a cookie! ~ i.will.do.science.to.it! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσ.: 554
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 1:55 am
Τοποθεσια: (void *)NULL
Operating System: ~ Arch ~ .: Gentoo :.

Δημοσίευσηαπό TNT » Παρ Φεβ 26, 2010 8:25 pm

Υπάρχουν ήδη τόσες κοινότητες όπως hellug, greeklug, κοινότητες διαφόρων πανεπιστημίων(όπως αυτή εδώ), ελληνικές κοινότητες διαφόρων διανομών(όπως Ubuntu, Mint, Gentoo, κ.α.) κλπ
Πώς πιστεύετε ότι άλλη μία κοινότητα θα φέρει κάτι καλύτερο ή θα μπορέσει να επιβιώσει ενώ υπάρχουν όλες οι παραπάνω? Μήπως θα ήταν καλύτερο να συνεργαστείτε με κάποια από αυτές αντί να δημιουργήσετε μια νέα? Μήπως τελικά πρέπει να συγχωνευτούμε σαν κοινότητες?

Μη το πάρετε προσωπικά. Γενικές σκέψεις κάνω, η ίδιες ερωτήσεις τίθενται για όλες τις υπάρχουσες κοινότητες σήμερα, ακόμα και αυτή την ίδια. Έχω στο μυαλό μου μια πρόταση και μάλλον θα την κάνω προς τη κοινότητα του Hellug αφού συζητηθεί εδώ με τα μέλη και τους υπεύθυνους.

με αυτά που είπες στα παιδιά μάλλον το πάνε για κλείσιμο το "μαγαζί"

(πλάκα κάνω για άλλους λόγους θα το κατεβάσουν μάλλον το site)
who am i?
Άβαταρ μέλους
TNT
Open Member

Δημοσ.: 119
Εγγραφη: Κυρ Δεκ 20, 2009 2:23 pm

Δημοσίευσηαπό Alexandros_ » Δευτ Μαρ 01, 2010 3:31 pm

mrJesus έγραψε:Υπάρχουν ήδη τόσες κοινότητες όπως hellug, greeklug, κοινότητες διαφόρων πανεπιστημίων(όπως αυτή εδώ), ελληνικές κοινότητες διαφόρων διανομών(όπως Ubuntu, Mint, Gentoo, κ.α.) κλπ

Δυστοιχως φιλε μου στην ελλαδα ο κοσμος ξερει να ασχολειται μονο με το facebook και αλλες τετοιες βλακειες...
Εριξα μια ματια κ στα δικα σας μελη κ στων αλλων συλλογων κ παντου επικρατει το ιδιο...ακομα κ στο δικο μας...!
Εχουν γινει πολυ καλες προσπαθειες απο πολλες μεριες αλλα δεν υπαρχει ανταποκριση απο τον κοσμο, και τα αποτελεσματα ειναι αυτα που ειναι...
Πρεπει με καποιο τροπο να μαζευτουμε οι linuxαδες κ να συνεργαστουμε αλλιως δεν γινεται δουλεια...
Το ποστ αυτο δεν ειχε σαν σκοπο να παρει τα μελη απο το φορυμ σας κ να γεμισει το δικο μας...αντιθετος ελπιζω σε μια συνεργασια των δυο πλευρων που θα μπορεσουμε να κανουμε κατι!

Φιλικα Alexandros_
Άβαταρ μέλους
Alexandros_
Open Member

Δημοσίευσηαπό TNT » Δευτ Μαρ 01, 2010 3:39 pm

Εριξα μια ματια κ στα δικα σας μελη κ στων αλλων συλλογων κ παντου επικρατει το ιδιο...ακομα κ στο δικο μας...!

Τι εννοείς;
who am i?
Άβαταρ μέλους
TNT
Open Member

Δημοσ.: 119
Εγγραφη: Κυρ Δεκ 20, 2009 2:23 pm

Δημοσίευσηαπό Alexandros_ » Δευτ Μαρ 01, 2010 8:14 pm

Οτι σε ολα τα φορυμ κ σε οποια προσπαθεια εχει γινει περα απο τους δημιουργους και 5-10 αλλους (τυχαια τα νουμερα) και σε οποια περιοχη της Ελλαδας κ αν ειναι επικρατει το ιδιο...
10-20 ατομα που ασχολουνται και ειναι ενεργα μελη ενω τα υπολοιπα εχουν κανει μια εγγραφη κ δεν εχουν ξαναμπει ποτε...
Εμεις εχουμε 61 μελη και τα 10 ειναι ενεργα!
Άβαταρ μέλους
Alexandros_
Open Member

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Δευτ Μαρ 01, 2010 8:20 pm

Alexandros_ έγραψε:Οτι σε ολα τα φορυμ κ σε οποια προσπαθεια εχει γινει περα απο τους δημιουργους και 5-10 αλλους (τυχαια τα νουμερα) και σε οποια περιοχη της Ελλαδας κ αν ειναι επικρατει το ιδιο...
10-20 ατομα που ασχολουνται και ειναι ενεργα μελη ενω τα υπολοιπα εχουν κανει μια εγγραφη κ δεν εχουν ξαναμπει ποτε...

:? totaly true
Alexandros_ έγραψε:Εμεις εχουμε 61 μελη και τα 10 ειναι ενεργα!

εμείς είμαστε χειρότεροι..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσίευσηαπό Alexandros_ » Δευτ Μαρ 01, 2010 8:28 pm

Δυστοιχως φιλε (το ξαναλεω!) Στην Ελλαδα ΜΟΝΟ με το face και οτι χαζομαρα τετοια υπαρχει ξερει να ασχολειται ο κοσμος!
Ειμαστε πολλοι και μπορουμε να κανουμε πολλα...Αρκει σε καποιο "σημειο" να βρεθουμε και να οργανωθουμε!
Άβαταρ μέλους
Alexandros_
Open Member

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Δευτ Μαρ 01, 2010 8:49 pm

Ακριβώς αυτό ήθελα να πω κι εγώ. Έχουμε 500μικρές κοινότητες, με 20 το πολύ ενεργά μέλη, και ακόμα συνεχίζουμε να φτιάχνουμε νέες κοινότητες.
Την παγκόσμια ημέρα ανοιχτού και ελεύθερου λογισμικού πήγα με έναν φίλο(arpl) στο πολυτεχνείο που θα γινόταν μια συνάντηση να πούμε αυτό ακριβώς το πράγμα. Βέβαια αποτύχαμε γιατί δε βρήκαμε την ανταπόκριση που περιμέναμε.
Η κοινότητα αυτή έγινε με ενέργειες παιδιών και δικών μου για τη σχολή και μόνο. Δεν έχουμε σκοπό να δείξουμε στην Ελλάδα το ελεύθερο λογισμικό, παρά μόνο στη σχολή μας, στην οποία τα πράγματα είναι τραγικά. Για αυτό και έγινε αυτή η κοινότητα.
Όταν όμως θες να έχεις μια κοινότητα που να προωθεί το ελεύθερο και ανοιχτό λογισμικό στην Ελλάδα/Αθήνα/Θεσσαλονίκη/στον-πολύ-κόσμο θες κάτι μεγάλο-γνωστό-ενοποιημένο. Είναι απαράδεκτο το ellak.gr να έχει forum με μόλις 150 θέματα συνολικά.. Προφανώς κάτι δεν είναι σωστά.
Εγώ συμφωνώ με αυτά που λες, έχω δει το Hellug και βλέπω τι συμβαίνει. Δυστηχώς όμως δε βλέπω μια μεγαλύτερη-πιο επίσημη κοινότητα στην οποία μπορώ να απευθυνθώ. Αυτό που σκεφτόμουν εγώ ήταν να υπάρχει ένας σύλλογος/lug/something
που να έχει ένα forum, κι ένα wiki για τα μέλη του, και μια δομή του στυλ:

Κώδικας: Επιλογή όλων
[homepage]
* γενικές πληροφορίες για το ΕΛΛΑΚ
* ανακοινώσεις για συνέδρια/ομιλίες/οργανώσεις πανελλαδικά
* rss feeds
* τεχνολογικά νέα related to foss
[wiki] 
* με access οποιουδήποτε είχε πρόσβαση/λογαριασμό για το forum
[forum]
|`---> Ποίοι είμαστε και τι θέλουμε κλπ
|
|`---> Υποστήριξη
|  `---> Κλασικά υποφόρουμ hardware/software/security/kernel/etc
|
|`---> Υποφόρουμ άλλων κοινοτήτων
| |`---> foss.aueb.gr
|  `---> ntua.gr
|
|`--> Υποφόρουμ διανομών
| |`---> Ubuntu
| |`---> Debian
|  `---> Blabla
|
 `--> whatever...

Σαν προσωρινή λύση θα ήταν αρκετά καλό. Θα είχε ενοποιημένα όλα τα κλασικά θέματα και κάθε κοινότητα θα είχε σαν "πατέρα" αυτό το forum για να το γεμίζει με θέματα, και το δικό της για να ασχολείται με θέματα δικά της (πχ μαθήματα σχολής, εργαλεία ανοιχτού κώδικα αντίστοιχα αυτά της σχολής κοκ)
Πιστεύω θα δούλευε, αλλά θέλει αρκετή δουλειά και συνεννοήσεις με διάφορα άτομα που δε ξέρω αν θα συμφωνήσουν ποτέ.
Ακόμα λύνει το πρόβλημα "της εξουσίας". Κάθε κοινότητα μπορεί να έχει τους δικούς της admins/mods όπως ακριβώς είναι τώρα και κάποια υπεύθυνα άτομα θα συντονίζουν το κεντρικό forum (ένα συμβούλιο που θα αλλάζει κάθε x χρονικό διάστημα πχ) όπως γίνεται στο Gentoo πχ (αλλά πιο αποδοτικό αλλιώς χαθήκαμε.. :P ).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσίευσηαπό Alexandros_ » Δευτ Μαρ 01, 2010 9:22 pm

Μακαρι να γινοταν κατι τετοιο φιλε μου...Ηταν κατι που υποθηκε και σε μια συναντιση μας στον συλλογο...
καποιος-κατι lug θα ειναι "οτι να ναι" αρκει να καταφερουμε να συνεργαστουμε!
Ο καθε συλογος μπορει να κανει κατι...Ολοι μαζι μπορουμε να κανουμε ΠΑΠΑΔΕΣ!!!

Οσο για την κατασταση στα ΑΕΙ & ΤΕΙ που λες σε ολη την ελλαδα ετσι ειναι...!
ΔΥΣΤΟΙΧΩΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Alexandros_
Open Member

Επόμενο

Επιστροφή στην Προτάσεις και ιδέες

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 1 επισκέπτης (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα