Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Τρί Σεπ 17, 2019 7:34 pm
foss.aueb.gr
Αρχική Κοινότητας Λειτουργία Forum Ανακοινώσεις

Ανακοινώσεις

[Obsolete] Ομάδες Εργασίας! [Δηλώστε Συμμετοχή]

Οτιδήποτε νέο για το wiki και το forum

[Obsolete] Ομάδες Εργασίας! [Δηλώστε Συμμετοχή]

Δημοσίευσηαπό dialecti » Παρ Μάιος 15, 2009 1:53 pm

Πιστεύω πως εάν θέλουμε να κάνουμε σοβαρή δουλειά πρέπει να οριστούν κάποιες ομάδες εργασίας, δηλ. κάποια παιδιά που θα είναι υπεύθυνα για τα επί μέρους tasks που προκύπτουν στην κοινότητα.

Τα διακριτά tasks που βλέπω εγώ είναι τα εξής:

• η διοργάνωση των events τα Σάββατα (περιλαμβάνει εύρεση και λήψη αποφάσεων (dirty job, someone's gotta do it) για το θέμα, τους ομιλητές, έγκαιρη ενημέρωση κοινού κλπ)
  • η διοργάνωση παρουσιάσεων και events ενημέρωσης - ομάδα κρούσης επικοινωνίας με μη-τεχνοκράτες!
  • η διαχείριση/moderation του forum (προφανές)
  • η συντήρηση/οργάνωση του wiki (η λήψη αποφάσεων για την δομή που θα έχει η πρώτη σελίδα και οι λοιπές σελίδες, ειδικά καθώς θα προστίθεται νέο υλικό, ώστε να γίνει χρήσιμο και πρακτικό, κοκ)

Νομίζω πως αυτά είναι τα πιο βασικά σε πρώτη φάση, αλλά εάν κάποιος έχει κάποια παρατήρηση και κρίνει οτι χρειάζεται ακόμα μία ομάδα, ας το πει!

Παρακαλώ πολύ να δηλώσετε εδώ ότι σας ενδιαφέρει να αποτελέσετε μέλος μίας ή περισσοτέρων από τις παραπάνω ομάδες. Σημειώστε όμως ότι καλό είναι να μην έχουν οι ίδιοι και οι ίδιοι όλες τις αρμοδιότητες και για λόγους χρόνου και για λόγους δημοκρατίας :)

Είναι πολύ σημαντικό για την πρωτοβούλια αυτή να συμμετέχετε!
Τελευταία επεξεργασία απο dialecti την Παρ Μάιος 15, 2009 6:21 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
dialecti
Open Member

Δημοσ.: 27
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 11:25 am

Re: Ομάδες Εργασίας! [Δηλώστε Συμμετοχή]

Δημοσίευσηαπό hiro » Παρ Μάιος 15, 2009 4:06 pm

Εγώ σκέφτομαι πως καλό θα ήταν επειδή αυτή η κοινότητα δημιουργείται για όλο το πανεπιστήμιο και όχι μόνο τους πληροφορικάριους να κάνουμε κάποιους επιπλέον διαχωρισμούς. Τα events δηλαδή να χωριστούν επιπλέον σε αυτά που θα μπορούσαμε να πούμε γενικού ενδιαφέροντος, κατανοητά ,ευχάριστα και ενδιαφέροντα για όλους τους φοιτητές του ΟΠΑ (κάτι που παει να πει όχι πράγματα για προχωρημένους, αλλά περισσότερο παρουσίαση των πλεονεκτημάτων foss λύσεων και παρουσίαση εφαρμογών που θα μπορούσαν να βοηθήσουν τον απλό χρήστη στις καθημερινές του εργασίες) και σε events προχωρημένων θεμάτων που θα σχετίζονται με προγραμματισμό κλπ. Να υπάρχουν διαφορετικά άτομα που να αναλαμβάνουν και να διοργανώνουν αυτά, έτσι ώστε η κοινότητα και να έχει μέλη με πολλές γνώσεις πάνω σε θέματα administration και development (που θα είναι απαραίτητο αν στην συνέχεια θελήσουμε να δημιουργήσουμε κάτι δικό μας), αλλά και να φέρει όσο πιο πολλούς φοιτητές του πανεπιστημίου μπορέσει πιο κοντά στο open source είτε αυτοί είναι απλοί χρήστες είτε όχι.

Θα πρότεινα μάλιστα αύριο να αφιερώσουμε ένα κομμάτι του χρόνου μας για να συζητήσουμε γύρω από αυτό το θέμα.
Άβαταρ μέλους
hiro
Open Member

Δημοσ.: 5
Εγγραφη: Πέμ Μάιος 07, 2009 3:10 pm

Δημοσίευσηαπό dialecti » Παρ Μάιος 15, 2009 6:20 pm

Συμφωνώ σε όσα γράφεις hiro και επαυξάνω!
Άρα κάνω edit το αρχικό post :)
Άβαταρ μέλους
dialecti
Open Member

Δημοσίευσηαπό hiro » Παρ Μάιος 15, 2009 6:28 pm

Wraia! Oso gia mena tha elega pws tha mou arese na voithisw sto wiki
Άβαταρ μέλους
hiro
Open Member

Δημοσ.: 5
Εγγραφη: Πέμ Μάιος 07, 2009 3:10 pm

Δημοσίευσηαπό arpl » Σάβ Μάιος 16, 2009 6:12 am

Τι λέτε για no moderation στο forum. Κάτι σαν αυτόματος πιλότος και αν δούμε ότι δεν δουλεύει τότε αναθεωρούμε! Υπάρχει ο διαχειριστής του λογισμικού του
forum αλλά όχι διαχειριστής του περιεχομένου του!

Υ.Γ Ο Πέρι θα φρικάρει! :o
Άβαταρ μέλους
arpl
Open Member

Δημοσ.: 66
Εγγραφη: Πέμ Μάιος 07, 2009 5:34 pm
Τοποθεσια: /dev/null
Operating System: NONE

Δημοσίευσηαπό dialecti » Σάβ Μάιος 16, 2009 1:09 pm

arpl έγραψε:Τι λέτε για no moderation στο forum. Κάτι σαν αυτόματος πιλότος και αν δούμε ότι δεν δουλεύει τότε αναθεωρούμε! Υπάρχει ο διαχειριστής του λογισμικού του

Αύριο μεθαύριο θα έχουμε και spambots. Επίσης θα χρειαστεί και ακριβώς αυτό που είπες με το λογισμικό του forum. Θέλουμε να μπε το τάδε theme ή η δείνα λειτουργία, κλπ.
Άβαταρ μέλους
dialecti
Open Member

Δημοσίευσηαπό dialecti » Σάβ Μάιος 16, 2009 1:22 pm

Επίσης, σκέφτομαι δεν θα ήταν ωραία να ασχοληθούν 2-3 παιδάκια με το να στήσουμε μία webcam και ένα irc channel δεν ξέρω τι -κάτι 'ζωντανό'- για να μπορούμε να κάνουμε broadcast τα workshops και πιθανώς να δεχόμαστε και ερωτήσεις remotely?
Ορίστε, να άλλη μία ομάδα!

Join, ppl! Δεν γίνεται τίποτα άμα α) δεν συμμετέχουμε όλοι β) δεν οργανωθούμε. Όσο δεν οργανωνόμαστε θα είμαστε στο περίπου κ αι όπως ξέρετε ήδη το περίπου.. δεν δουλεύει.
Άβαταρ μέλους
dialecti
Open Member

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Σάβ Μάιος 16, 2009 3:26 pm

Εμένα θα με ενδιέφερε το forum και το wiki αλλά στο στύλ να βοηθάω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή να δίνω καμιά ιδέα, με άλλα λόγια δεν θέλω πολλές ευθύνες :mrgreen: και δεν θέλω να ασχολούμε με το ίδιο πράγμα συνέχεια γιατί θα το βαρεθώ :mrgreen: :mrgreen:

Ευχαριστώ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Δημοσ.: 258
Εγγραφη: Παρ Μάιος 08, 2009 12:14 am
Operating System: .:/ arch \:.

Δημοσίευσηαπό dialecti » Σάβ Μάιος 16, 2009 3:37 pm

Master_ex έγραψε:Εμένα θα με ενδιέφερε το forum και το wiki αλλά στο στύλ να βοηθάω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή να δίνω καμιά ιδέα, με άλλα λόγια δεν θέλω πολλές ευθύνες :mrgreen: και δεν θέλω να ασχολούμε με το ίδιο πράγμα συνέχεια γιατί θα το βαρεθώ :mrgreen: :mrgreen:

Ευχαριστώ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Καλά εσύ ειδικά είσαι που θα φας ευθύνες και δεν θα γλυτώσεις :) :) Αφού είσαι καλό, και αυτό τιμωρείται αυστηρά στην ζωή! :>
Άβαταρ μέλους
dialecti
Open Member

Δημοσίευσηαπό alasondro » Σάβ Μάιος 16, 2009 7:54 pm

dialecti έγραψε:
arpl έγραψε:Τι λέτε για no moderation στο forum. Κάτι σαν αυτόματος πιλότος και αν δούμε ότι δεν δουλεύει τότε αναθεωρούμε! Υπάρχει ο διαχειριστής του λογισμικού του

Αύριο μεθαύριο θα έχουμε και spambots. Επίσης θα χρειαστεί και ακριβώς αυτό που είπες με το λογισμικό του forum. Θέλουμε να μπε το τάδε theme ή η δείνα λειτουργία, κλπ.

Θα συμφωνήσω με τον Αρη...ας μην έχουμε moderation και βλέπουμε πως πάει...Τα spambots αντιμετωπίζονται πολύ εύκολα με κάποιο captcha (όχι το default όμως του phpbb το οποίο έχουν μάθει να το σπάνε). Ενώ για νέες λειτουργίες themes κτλ αρκεί πιστεύω ένα poll μεταξύ των χρηστών...
alasondro
Open Member

Δημοσ.: 18
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 8:02 pm

Επόμενο

Επιστροφή στην Ανακοινώσεις

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 1 επισκέπτης (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα