Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Δευτ Οκτ 21, 2019 5:44 am
foss.aueb.gr
Αρχική Κοινότητας Foss Aueb Ανακοινώσεις

Ανακοινώσεις

OpenFest 2010 από το ΤΕΙ Πειραιά - Σ/Κ 13/14 Μαρτίου

Νέα Events, Ημερομηνίες, Μέρη, ότι χρειάζεστε για να έρθετε να μας βρείτε από κοντά

OpenFest 2010 από το ΤΕΙ Πειραιά - Σ/Κ 13/14 Μαρτίου

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Τετ Ιαν 13, 2010 5:28 pm

Openfest έγραψε:
Openfest is one of the largest festivals for open source software in Greek educational community. It is organized by postgraduate students from the Dept. of Electronic Computer Systems Engineering of TEI Piraeus.
Openfest 2010 will take place on March 13th and 14th at TEI of Piraeus
The purpose of this event is to present opensource software to everyone who will attend.

Starts: Saturday March 13, 2010 at 10:00am
Ends: Sunday March 14, 2010 at 10:00pm
250 Petrou Ralli & Thivon Avenue, Egaleo, Αττική 12244 GR

Request έγραψε:
Αγαπητοί,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι οι σπουδαστές του τμήματος Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων του ΤΕΙ Πειραιά, θα διοργανώσουν το φεστιβάλ τεχνολογίας OpenFest 2010, υπό την αιγίδα του τμήματος Η/Υ Συστημάτων του ΤΕΙ Πειραιά. Η διημερίδα θα πραγματοποιηθεί το Σαββατοκύριακο 13 και 14 Μαρτίου 2010 στο χώρο του ΤΕΙ Πειραιά.

Σκοπός της διημερίδας είναι να παρουσιάσει το ελεύθερο και ανοιχτό λογισμικό σε μαθητές και σπουδαστές, καθώς και στους άλλους επισκέπτες που είναι ευπρόσδεκτοι να παρευρεθούν στο χώρο της εκδήλωσης.

Περιληπτικά, το περιεχόμενο του OpenFest 2010 όπως το φανταζόμαστε θα περιλαμβάνει:

* Ομιλίες γύρω από θέματα της επιστήμης των Η/Υ, της πληροφορικής και των τηλεπικοινωνιών.
* Παρουσίαση των ελληνικών κοινοτήτων που δραστηριοποιούνται γύρω από το ελεύθερο και ανοιχτό λογισμικό.
* Workshops παρουσίασης συγκεκριμένων τεχνολογιών, ανταλλαγής εμπειρίας, εκπαίδευσης.
* Παράλληλες εκδηλώσεις όπως η διανομή ελεύθερου/ανοιχτού λογισμικού και σημειώσεων, η εγκατάσταση λειτουργικών συστημάτων (installfest) και προγραμμάτων ελεύθερου/ανοιχτού κώδικα, προβολή ταινίας σχετική με το ελεύθερο&ανοιχτό λογισμικό.
* Οι κοινότητες που θα συμμετέχουν μπορούν να έχουν το δικό τους χώρο υπο τη μορφή έκθεσης.

Ειδικά για το ζήτημα των ομιλιών, σκεφτόμαστε να συμπεριλάβουμε θεματικές ενότητες τόσο τεχνικού, όσο και κοινωνικοοικονομικού και νομικού περιεχομένου (π.χ. κοινωνικό συμβόλαιο debian, είδη αδειών χρήσης, κλπ). Σας καλούμε λοιπόν, να δεχτείτε την πρόσκληση μας και να αναλάβετε και εσείς μια
ομιλία/παρουσίαση, για κάποιο ειδικό θέμα που θα επιλέξετε, ώς ξεχωριστό άτομο, ή και ώς εκπρόσωπος του φορέα που συμμετέχετε.
Παρακαλούμε να απαντήσετε στο pi[at]oslab.teipir.gr για τη συμμετοχή σας ώς κοινότητα ή ομιλητής στο OpenFest, συμπεριλαμβανομένου του θέματος που θα αναλάβετε και περίληψης (abstract).

Εκ της οργανωτικης επιτροπής

[@ original homepage]
Computers are simple. You just write an instruction and they follow it.
Εικόνα
a cookie! ~ i.will.do.science.to.it! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσ.: 554
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 1:55 am
Τοποθεσια: (void *)NULL
Operating System: ~ Arch ~ .: Gentoo :.

Re: ΤΕΙ Πειραιά για το OpenFest 2010

Δημοσίευσηαπό dexter » Τετ Ιαν 13, 2010 8:56 pm

groovy :mrgreen:
άμα έχει τα μισά από όσα λέει στην λίστα θα αξίζει!!!
εμείς θα σκάσουμε μύτη ομαδικά με μπλουζίτσες foss aueb? :lol:

θα κάνουμε καμία παρουσίαση ως κοινότητα,για να μάθουν και παραέξω την υπαρξή μας? ^_^
Άβαταρ μέλους
dexter
Open Member

Δημοσ.: 97
Εγγραφη: Τρί Νοέμ 24, 2009 11:37 pm

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Πέμ Ιαν 14, 2010 4:52 am

dexter έγραψε:groovy :mrgreen:
άμα έχει τα μισά από όσα λέει στην λίστα θα αξίζει!!!
εμείς θα σκάσουμε μύτη ομαδικά με μπλουζίτσες foss aueb? :lol:

θα κάνουμε καμία παρουσίαση ως κοινότητα,για να μάθουν και παραέξω την υπαρξή μας? ^_^

Όποιος έχει όρεξη να παρουσιάσει κάτι ας το οργανώσει, κάντε ένα τόπικ, δείτε συμμετοχές, συναντηθείτε να μοιράσετε τον φόρτο και ετοιμάστε το.
Εγώ θα πάω μια βόλτα πάντως να δω τι θα δείξουν.

Και έχω στο νου μου ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα, σαν αυτό που συζητήθηκε στην ομιλία που διοργανώθηκε από την Αρένα στη σχολή με τον κ.Σπινέλη, τον κ.Γκρίτζαλη και τον κ.Ξυλομένο. Ο Ammar ξέρει τι λέω 8-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσίευσηαπό dexter » Πέμ Ιαν 14, 2010 8:47 pm

και εγώ ήμουν :twisted:
πλακα πλάκα πολύ καλό θέμα!!!
μπορούμε να κάνουμε μία παρουσίαση για το ανοιχτό λογισμικό και γιατί είναι πιο ασφαλές για τους χρήστες..
είτε για τα πλεονεκτήματα από την χρήση open source και πως η απλή χρήση μπορεί να οδηγήσει σε περαιτέρω γνώσεις υπολογιστών και προγραμματισμού..
πολύ γενικά και ασαφη τα θέματα που είπα αλλά δεν μου ερχόταν τίποτα καλύτερο..
Άβαταρ μέλους
dexter
Open Member

Δημοσ.: 97
Εγγραφη: Τρί Νοέμ 24, 2009 11:37 pm

Δημοσίευσηαπό nikolas17 » Τρί Φεβ 02, 2010 3:36 pm

Μπορώ να κάνω μια αφελή ερώτηση? :oops:

[Reveal] Spoiler:
είναι δωρεάν, ετσι?
Άβαταρ μέλους
nikolas17
Open Member

Δημοσ.: 5
Εγγραφη: Κυρ Ιαν 24, 2010 12:34 am

Δημοσίευσηαπό TNT » Τρί Φεβ 02, 2010 4:26 pm

απλά ρώτα!!!
who am i?
Άβαταρ μέλους
TNT
Open Member

Δημοσ.: 119
Εγγραφη: Κυρ Δεκ 20, 2009 2:23 pm

Δημοσίευσηαπό Open Proskopos » Τρί Φεβ 02, 2010 7:24 pm

Ευχαρίστως να αποτελέσω βοηθητικό μέλος σε όποια παρουσίαση πιθανών κάνουμε... Δεν εχω γνώσεις για ανοιχτο λογισμικό καθώς τώρα ξεκιναώ, αλλα αν κάποιος οργανώνει, εχω πολύ χρονο και διάθεση....

Ιησού, τι θεμα εννοείς?
"In a world without end, my will is eternal. But a quest for the source of immortality will awaken the Guardian."
----------

"If you reveal your secrets to the wind, you should not blame the wind for revealing them to the trees."
Άβαταρ μέλους
Open Proskopos
Open Member

Δημοσ.: 79
Εγγραφη: Παρ Ιαν 22, 2010 12:57 am
Τοποθεσια: In the Cloud....

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Τρί Φεβ 02, 2010 7:36 pm

nikolas17 έγραψε:είναι δωρεάν, ετσι?

Yes it is !

Λογικά θα πάω σίγουρα σαν θεατής τουλάχιστον μία από τις 2 μέρες. Τώρα αν είναι και ψηθείτε να παρουσιάσουμε κάτι και αν προλαβαίνουμε να ενημερώσουμε χρόνο θα έχω αλλά δεν έχω ιδέες. Αν σκεφτεί κάποιος κάτι πάντως ευχαρίστως να βοηθήσω αν χρειάζεται!
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Δημοσ.: 258
Εγγραφη: Παρ Μάιος 08, 2009 12:14 am
Operating System: .:/ arch \:.

Δημοσίευσηαπό nikolas17 » Τετ Φεβ 03, 2010 1:40 am

:thumleft: Και εγώ σκέφτομαι να πάω πάντως..θα είναι μια καλή εμπειρία πιστεύω

Όλο να ψηθούμε λέμε...και τελικά δεν ψηνόμαστε :twisted: :roll:
Άβαταρ μέλους
nikolas17
Open Member

Δημοσ.: 5
Εγγραφη: Κυρ Ιαν 24, 2010 12:34 am

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Τετ Φεβ 03, 2010 2:04 am

nikolas17 έγραψε:Όλο να ψηθούμε λέμε...και τελικά δεν ψηνόμαστε :twisted: :roll:

Εγώ προσωπικά έχω πάει στις περισσότερες εκδηλώσεις που κατα καιρούς έχουμε ποστάρει εδώ. Όποιος θέλει και ψήνετε μη περιμένει να τον πάρουμε από το χεράκι, ας κάνει κίνηση μόνος του, ας στείλει ένα pm, ας δώσει ένα τηλέφωνο κι όταν πλησιάζει η μέρα ας ξαναποστάρει για να δει τί γίνεται.
Σε μια κοινότητα εγώ που είμαι moderator δεν έχω κάποια διαφορετική ανώτερη ή κάτι άλλο θέση από εσάς, πέρα του ότι το nickname μου τα σπάει κι ότι όποιος πει το αντίθετο τον κάνω ban. Το ίδιο είμαστε, όπως εγώ λοιπόν προσπαθώ μαζί με κάποια άλλα παιδιά όπως τον master_ex να οργανώσουμε κανα event ή ποστάρουμε κάποιο άλλο event το ίδιο μπορείτε να κάνετε κι εσείς. Δεν είμαστε εμείς οι guru που σας μαθαίνουμε πράγματα. Είμαστε σαν εσάς και προσπαθούμε να μοιραστούμε αυτά που ξέρουμε.
Αυτή είναι όλη η έννοια του Free Software και η ιδέα του GNU.

[Reveal] Spoiler: το ζουμί
Μοιραζόμαστε τις γνώσεις μας για να μας πάρετε τη δουλειά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Επόμενο

Επιστροφή στην Ανακοινώσεις

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχουν 2 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 2 επισκέπτες (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα