Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Τετ Οκτ 16, 2019 5:49 am
foss.aueb.gr
Αρχική Κοινότητας Foss Aueb Ανακοινώσεις

Ανακοινώσεις

Fosscom 2010 Thessaloniki - Σ/Κ 24/25 Απριλίου

Νέα Events, Ημερομηνίες, Μέρη, ότι χρειάζεστε για να έρθετε να μας βρείτε από κοντά

Fosscom 2010 Thessaloniki - Σ/Κ 24/25 Απριλίου

Δημοσίευσηαπό gekaklam » Τρί Ιαν 19, 2010 8:46 am

Φέτος, το Σαββατοκύριακο 24-25 Απριλίου 2010, διοργανώνεται στη Θεσσαλονίκη ένα από τα μεγαλύτερα πανελλήνια συνέδρια ελεύθερου και ανοιχτού λογισμικού (FOSSCOMM 2010) με παρουσία τόσο συλλόγων και κοινοτήτων όσο και εταιριών που αναπτύσσουν λογισμικό ανοιχτού κώδικα. Ύστερα από δύο συνεχόμενες επιτυχημένες διοργανώσεις σε Αθήνα και Λάρισα, και με τον αριθμό των παρευρισκομένων να ξεπερνά τους 300, η επιτυχία της FOSSCOMM μεταφέρεται στη Θεσσαλονίκη.

Στο συνέδριο συλλόγων και κοινοτήτων ΕΛ/ΛΑΚ (Ελεύθερο Λογισμικό/ Λογισμικό Ανοιχτού Κώδικα) ο επισκέπτης έχει τη δυνατότητα να ενημερωθεί σχετικά με το ανοιχτό λογισμικό καθώς επίσης να ανταλλάξει ιδέες και απόψεις με ομάδες και εταιρίες που δραστηριοποιούνται στο χώρο. Ακόμη, το συνέδριο είναι μια ευκαιρία για τον επισκέπτη να γνωρίσει λογισμικό ανοιχτού κώδικα το οποίο ανταποκρίνεται στις ανάγκες του τόσο για την καθημερινή προσωπική του χρήση στον υπολογιστή όσο και για τον επαγγελματικό του τομέα.

Όπως κάθε χρόνο η διοργάνωση του συνεδρίου γίνεται αφιλοκερδώς και βασίζεται εξ' ολοκλήρου σε χορηγίες. Επίσης η είσοδος καθ' όλη τη διάρκειά της εκδήλωσης είναι δωρεάν για όλους, ενώ δικαίωμα συμμετοχής και παρουσίασης έχουν όλοι. Όσον αφορά τις παρουσιάσεις, θα πρέπει αυτές να αναφέρονται έμμεσα ή άμεσα σε υπηρεσία/προϊόν/κοινότητα/διανομή ελεύθερου ή ανοιχτού λογισμικού.

Συνεισφέροντας κάποιος στη διεξαγωγή του συνεδρίου κάνοντας μία χορηγία έχει το όφελος της προβολής αυτού ή της εταιρίας του, σε έντυπα και ηλεκτρονικά μέσα τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Το λογότυπο του θα ενσωματωθεί στην αφίσα του συνεδρίου η οποία θα αφισοκολληθεί σε κεντρικά σημεία σε όλες τις μεγάλες πόλεις της Ελλάδος καθώς επίσης και θα διανεμηθεί ηλεκτρονικά. Το λογοτυπο θα συμπεριληφθεί επίσης στο πρόγραμμα του συνεδρίου το οποίο θα δοθεί σε όλους τους συμμετέχοντες.

Στα πλαίσια της διοργάνωσης, καλούνται όσοι λάτρεις του ελεύθερου λογισμικού ασχολούνται με γραφικά και σχεδίαση να βοηθήσουν στον σχεδιασμό της αφίσας του event καθώς και του γενικού artwork (banners, stickers, flyers, invitations).

Όσοι ενδιαφέρονται να κάνουν κάποια παρουσίαση/workshop, να γίνουν χορηγοί ή να βοηθήσουν στο σχεδιασμό του arkwork, παρακαλούνται να έχουν υπ' όψιν τους το παρακάτω χρονοδιάγραμμα:

* Παρουσιάσεις/Workshops: Μέχρι την Κυριακή 7 Μαρτίου 2010 εκδήλωση ενδιαφέροντος. λεπτομέρειες εδώ

* Χορηγίες: Μέχρι τη Δευτέρα 1 Μαρτίου 2010 καταβολή του χρηματικού ποσού της χορηγίας. λεπτομέρειες εδώ

* Arkwork: Μέχρι τη Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου 2010 εκδήλωση ενδιαφέροντος. λεπτομέρειες εδώ

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στη σελίδα μας www.fosscomm.gr καθώς και να επικοινωνείτε μαζί μας στο thessaloniki@fosscomm.gr

Η οργανωτική επιτροπή της FOSSCOMM 2010
May the source be with you.
Άβαταρ μέλους
gekaklam
Open Member

Δημοσ.: 3
Εγγραφη: Τρί Ιαν 19, 2010 8:30 am
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη

Re: Fosscom 2010 Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό dexter » Τρί Ιαν 19, 2010 9:03 pm

θα ανεβούμε με πουλμανάκι ομαδικώς? :lol:
στο αντίστοιχο foss της θεσσαλονίκης μοιράζουν μπουγάτσες κ όχι σάπια cookies.. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
dexter
Open Member

Δημοσ.: 97
Εγγραφη: Τρί Νοέμ 24, 2009 11:37 pm

Δημοσίευσηαπό gekaklam » Τρί Ιαν 19, 2010 9:11 pm

Να ανεβείτε, σας περιμένουμε. Σύντομα θα μπούν και στην σελίδα, πληροφορίες για μέσα μεταφοράς κτλ.
Τώρα σχετικά με τις μπουγάτσες βλέπουμε... :-P
May the source be with you.
Άβαταρ μέλους
gekaklam
Open Member

Δημοσ.: 3
Εγγραφη: Τρί Ιαν 19, 2010 8:30 am
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dexter » Σάβ Ιαν 23, 2010 12:16 am

εγώ το ψήνω πολύ να ανέβω.. :ugeek:
αν και δεν νομίζω να βρω κανέναν να θέλει να έρθει..
και μάλλον να πάω μόνος μου δεν παίζει.. :D
Άβαταρ μέλους
dexter
Open Member

Δημοσ.: 97
Εγγραφη: Τρί Νοέμ 24, 2009 11:37 pm

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Κυρ Ιαν 24, 2010 4:12 am

Computers are simple. You just write an instruction and they follow it.
Εικόνα
a cookie! ~ i.will.do.science.to.it! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσ.: 554
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 1:55 am
Τοποθεσια: (void *)NULL
Operating System: ~ Arch ~ .: Gentoo :.

Δημοσίευσηαπό AmmarkoV » Πέμ Ιαν 28, 2010 12:19 pm

Jesus αν ψήνεις ανεβαίνουμε..!
Εικόνα
I would love to change the world, but they won't give me the source code.
Άβαταρ μέλους
AmmarkoV
Open Member

Δημοσ.: 137
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 2:18 pm

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Πέμ Ιαν 28, 2010 3:32 pm

Και εγώ το ψήνω αλλά δεν έχω τσεκάρει ακόμα από ημερομηνίες αν μπορώ τότε...
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Δημοσ.: 258
Εγγραφη: Παρ Μάιος 08, 2009 12:14 am
Operating System: .:/ arch \:.

Δημοσίευσηαπό philimonas » Σάβ Ιαν 30, 2010 11:04 pm

Γείααα!
Καλωσήρθα κλπ :-P

Πάμε Θεσσαλονίκηηηη! :-P
Άβαταρ μέλους
philimonas
Open Member

Δημοσ.: 60
Εγγραφη: Τετ Νοέμ 04, 2009 8:41 pm

[Tripping!] Re: Fosscom 2010 Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Κυρ Ιαν 31, 2010 4:28 am

Update !

[Εισαγωγή]
Κανείς δεν είναι απόλυτα σίγουρος νομίζω, αλλά γενικά υπάρχει θέληση.

[Τhe Team]
Λοιπόν λέμε να ανέβουμε. Προς το παρών είμαστε οι:
mrJesus , Para , Philimonas , Netharis , Gasparis , MasterEx , Loner , Dexter , Ammar

[Διάρκεια]
Δύο μέρες θα είναι (24 Σάββατο, 25 Κυριακή).
Συζητάμε για 1 ->γυρνάμε Κυριακή βράδυ, ή 2 -> γυρνάμε Δευτέρα, νύχτες.

[Διαμονή]
Δε ξέρω που θα μείνουμε ακόμα αλλά θα μιλήσω με παιδιά που θα ανέβουν και θα σας πω τι παίζει από μέρη και τιμές.

[Μεταφορά]
* Για τα μεταφορικά κοίταξε ο philimonas για τρένο και είναι 50€ πήγαινε-έλα το φοιτητικό.
Υπάρχουν επίσης κάποιες προσφορές για ομαδικά ταξίδια κλπ που δεν έχουμε δει ακόμα.
* Η άλλη λύση είναι αυτοκίνητο. Με αυτοκίνητο έχουμε υπολογίσει περίπου 110€ βενζίνη.
Ο phil έχει αμάξι και χωράνε 4 άτομα, αλλά θα χρειαστούμε και άλλο προφανώς. Εγώ δεν έχω πρόβλημα να οδηγούσα κλπ αλλά δεν έχω αμάξι δικό μου, και δε μπορώ να εγγυηθώ κάτι ακόμα.
Το τραίνο απ την άλλη θα έχει περισσότερη πλάκα, αλλά θα βγει πιο ακριβό.
* Τέλος υπάρχει και το ΚΤΕΛ. Με κτελ είναι 6ώρες ταξίδι
Απλή μετάβαση -> κανονικό: 35,00€ | Φοιτητικό : 29,00€
και με επιστροφή -> κανονικό: 55,00€ | Φοιτητικό : 39,00€

Άμα έχετε κάτι άλλο στο νου σας πείτε το..

[Reveal] Spoiler: ...
Υπάρχει και το αεροπλάνο, αλλά αν είναι να πάρουμε αεροπλάνο, κάνω και κάνα teleport..
Computers are simple. You just write an instruction and they follow it.
Εικόνα
a cookie! ~ i.will.do.science.to.it! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσ.: 554
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 1:55 am
Τοποθεσια: (void *)NULL
Operating System: ~ Arch ~ .: Gentoo :.

Δημοσίευσηαπό AmmarkoV » Κυρ Ιαν 31, 2010 4:35 am

Με αυτοκίνητο είναι γύρω στα 30 euro τα διόδια αν θυμάμαι καλά και περίπου 50 euro η βενζίνη ( ένα μοντέρνο αυτοκίνητο 1.8cc καίει περίπου 10lit/100 km.. ) one way..
Αν είναι θα ανεβάσω εγώ το άλλο ένα! :)
Αν μέχρι τότε έχουν ανοίξει τους δρόμους οι αγρότες και φτιάξουν και τα τέμπη ( http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... id=8996848 ) :P
Τελευταία επεξεργασία απο AmmarkoV την Κυρ Ιαν 31, 2010 4:46 am, επεξεργάστηκε 3 φορές συνολικά.
Εικόνα
I would love to change the world, but they won't give me the source code.
Άβαταρ μέλους
AmmarkoV
Open Member

Δημοσ.: 137
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 2:18 pm

Επόμενο

Επιστροφή στην Ανακοινώσεις

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 1 επισκέπτης (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα