Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Τετ Ιουν 26, 2019 12:44 pm
foss.aueb.gr
Αρχική Κοινότητας Foss Aueb Προτάσεις και ιδέες

Προτάσεις και ιδέες

[Failed] sigmod10contest Project

Τί θέλετε να δείτε? Τι έχετε να δείξετε? Θέματα, Ιδέες, προσχέδια παρουσιάσεων

[Failed] sigmod10contest Project

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Τετ Δεκ 16, 2009 3:09 am

Λοιπόν το έχουμε ξανασηζητήσει με κάποιους στο παρελθόν. Πριν μερικές μέρες ο κ.Βαζιργιάννης έστειλε σε όσους παρακολούθησαν το μαθημά του το προηγούμενο εξάμηνο σχετικά με το sigmod10contest

Πληροφορίες για το project
Γλώσσα : C++

Αν ενδιαφέρεστε λοιπόν μπορούμε να το συζητήσουμε και να το κάνουμε στα πλαίσια της ομάδας ανοιχτού λογισμικού. Επίσης αν έχετε κάποια άλλη ιδέα για να υλοποιήσουμε κάτι άλλο πείτε το!
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Δημοσ.: 258
Εγγραφη: Παρ Μάιος 08, 2009 12:14 am
Operating System: .:/ arch \:.

Re: How about a foss project?

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Τετ Δεκ 16, 2009 6:31 pm

Come oooon, nobody posting ?

Εγώ νομίζω είναι αρκετά ενδιαφέρον project. Δεν είναι ανάγκη να πάμε για τη 1η θέση, αντίθετα είναι μια καλή ευκαιρία να δούμε λίγη παραπάνω C++, threads, optimized algos κλπ και να μάθουμε (όσοι ασχοληθούν) πως δουλεύεις με μια ομάδα, με κάποιο VCS και τι είναι τα branches και τα trees κοκ.

[Reveal] Spoiler: boing!
Μου τι δίνει που έχει τη Microsoft χορηγό :P αν και ο κώδικας θα βγει με BSD|MIT License.
Computers are simple. You just write an instruction and they follow it.
Εικόνα
a cookie! ~ i.will.do.science.to.it! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσ.: 554
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 1:55 am
Τοποθεσια: (void *)NULL
Operating System: ~ Arch ~ .: Gentoo :.

Δημοσίευσηαπό para » Πέμ Δεκ 17, 2009 3:58 am

Θα συμφωνήσω με τον JesusSuperstar!

Αρκετό ενδιαφέρον έχει όχι μόνο το project, αλλά και η συνεργασία μιας κοινότητας για να δημιουργήσει κάτι. Από μια τέτοια συνεργασία έχουμε αρκετά να μάθουμε! ;)
Αν κάνουμε μια μικρή -ή και μεγαλύτερη- αρχή με αυτό το project, στην πορεία των projects θα αποκτούμε μεθοδικότητα και περισσότερες γνώσεις για να έχουμε υψηλότερα επίπεδα ποιότητας.
Άβαταρ μέλους
para
Open Member

Δημοσ.: 65
Εγγραφη: Τρί Ιουν 30, 2009 2:08 am
Operating System: #! Statler, Pinguy OS 11.04

Δημοσίευσηαπό gasparosoft » Πέμ Δεκ 17, 2009 3:15 pm

Αρκετά ενδιαφέρoν project και είναι ότι πρέπει για να λερωθούμε επιτέλους με κάτι σοβαρό πέρα από τα αστεία project της σχολής με java. Οπότε περιμένω νέα από τον Ιησού ή τον Μάστερ.
Άβαταρ μέλους
gasparosoft
Open Member

Δημοσ.: 12
Εγγραφη: Τρί Μάιος 12, 2009 12:21 am
Τοποθεσια: /dev/null

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Πέμ Δεκ 17, 2009 11:36 pm

private message έγραψε:Εγω ψηνομαι αρκετα για το project αλλα δεν ξερω αν εχω επαρκεις γνωσεις για να συνδραμω. How will the development be organised;

:P

Δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να μάθεις, εκτός του να ασχοληθείς με κάτι που δε ξέρεις.
Λογικά θα στήσουμε κάποιο VCS(git? , mercurial , subversion etc) και όποιος θέλει θα πάρει access για να γράφει/δίνει κώδικα. Σελίδες όπως το GitHub, Gitorious και άλλες παρόμοιες έχουν τα πάντα, diffs, tree view, bug reports, wikis, statistics etc..
Επίσης υπάρχουν εργαλεία όπως το Gitosis(για Git) για να στήσεις δική σου υπηρεσία/server.
Computers are simple. You just write an instruction and they follow it.
Εικόνα
a cookie! ~ i.will.do.science.to.it! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσ.: 554
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 1:55 am
Τοποθεσια: (void *)NULL
Operating System: ~ Arch ~ .: Gentoo :.

Δημοσίευσηαπό AmmarkoV » Παρ Δεκ 18, 2009 2:30 am

Count me in ( αν το ξεκινήσουμε.. :P )
Εικόνα
I would love to change the world, but they won't give me the source code.
Άβαταρ μέλους
AmmarkoV
Open Member

Δημοσ.: 137
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 2:18 pm

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Παρ Δεκ 18, 2009 3:32 am

Για να οργανωθούμε λίγο μιας και μαζευτήκαμε μερικά άτομα πρέπει να έχουμε γενικά υπόψιν τις προθεσμίες: http://dbweb.enst.fr/events/sigmod10contest/#calendar

Γενικά ας προσπαθήσουμε να δουλεύουμε από το ίντερνετ όσο περισσότερο μπορούμε για διευκόλυνση όλων.

Τώρα όπως λέει και στις "οδηγίες":

Students can work under the guidance of a professor or researcher, but the implementation must be written exclusively by the students.

Οπότε αν θέλετε μπορούμε να βρούμε κάποιον καθηγητή για σύμβουλο. Ας προτείνουμε καθηγητές και μπορούμε να βάλουμε ένα poll μετά για να ψηφίσουμε και να επιλέξουμε.

Για την επικοινωνία μας μπορούμε να φτιάξουμε ένα forum με δικαιώματα μόνο σε όσους συμμετέχουν στο project.

Τώρα φυσικά θα χρειαστούμε ένα subversion system. Προσωπικά προτιμώ git αλλά γούστα είναι αυτά. Επίσης και η τοποθεσία που θα έχουμε κεντρικά το κώδικα π.χ. github ή στο δικό μας σέρβερ είναι θέμα γούστου οπότε μπορούμε να ψηφίσουμε και εδώ.

Τώρα στα ωραία :D Επειδή είναι γιορτές μπορούμε να συναντηθούμε σε κάποιον ανυποψίαστο χώρο και να πούμε δυο πράγματα γενικά και ύστερα να αρχίσουμε να γράφουμε κώδικα. Επίσης το irc channel είναι ιδανικό για συζήτηση σχετικά με απορίες κ.τ.λ.

Τι λέτε? Να το κάνουμε κάπως έτσι?

Σε πρώτη φάση να μου στείλουν εμένα ή στον Ιβάν pm για να φτιάξουμε το group και το subforum για να συντονιστούμε από εκεί...

Και εννοείται όλοι όσοι ενδιαφέρονται ας στείλουν... δεν είμαστε και πολλοί έτσι κι αλλιώς :lol:
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Δημοσ.: 258
Εγγραφη: Παρ Μάιος 08, 2009 12:14 am
Operating System: .:/ arch \:.

Δημοσίευσηαπό Near » Παρ Δεκ 18, 2009 11:55 pm

Καπου θα βοηθησω και εγω.Μακαρι να ηταν σε Java να βοηθουσα 500% αλλα δεν μπορεις να τα εχεις ολα :lol: :ugeek:
people_for_project++;
Άβαταρ μέλους
Near
Open Member

Δημοσ.: 31
Εγγραφη: Τετ Μάιος 13, 2009 9:11 pm

Δημοσίευσηαπό cypha » Σάβ Δεκ 19, 2009 1:40 am

I'm in too, οσο μπορω βεβαια να βοηθησω. :p
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
cypha
Moderator

Δημοσ.: 89
Εγγραφη: Τρί Οκτ 27, 2009 12:07 pm
Operating System: Debian lenny, Αrch linux

Δημοσίευσηαπό Van51 » Σάβ Δεκ 19, 2009 5:06 am

παιδια αν και ειμαι απειρος ακομα αν μπορω να βοηθησω καπως πειτε μου :D
Van51
Open Member

Δημοσ.: 6
Εγγραφη: Πέμ Οκτ 29, 2009 12:45 am

Επόμενο

Επιστροφή στην Προτάσεις και ιδέες

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 1 επισκέπτης (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα