Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Τετ Ιουν 26, 2019 12:51 pm
foss.aueb.gr
Αρχική Κοινότητας Foss Aueb Προτάσεις και ιδέες

Προτάσεις και ιδέες

Event WishList

Τί θέλετε να δείτε? Τι έχετε να δείξετε? Θέματα, Ιδέες, προσχέδια παρουσιάσεων

Re: Next Event WishList

Δημοσίευσηαπό hiro » Δευτ Μάιος 11, 2009 3:34 pm

Κι εγώ συμφωνώ με το LAMP.Μια καλή ιδέα θα ήταν να αναφέρουμε και να δείξουμε το πως ακριβώς στήσαμε τον δικό μας server.
Και κάτι άλλο.Να μην κολλήσουμε μόνο σε Linux και θέματα που αφορούν τη χρήση του. Να δούμε και άλλα παραδείγματα foss. Όποιος γνωρίζει ας πούμε για κάποιο project open source ελληνικό ή ξένο που είτε είναι ήδη γνωστό είτε αναπτύσσεται τώρα μπορεί να προτείνει να το παρουσιάσει.
Άβαταρ μέλους
hiro
Open Member

Δημοσ.: 5
Εγγραφη: Πέμ Μάιος 07, 2009 3:10 pm

Δημοσίευσηαπό AmmarkoV » Δευτ Μάιος 11, 2009 3:40 pm

Σχετικά με LAMP ουσιαστικά θα περιλαμβάνει
Προφανώς Installation κάποιου Linux Distro ( πιο γρήγορα από την last time εκτός αν υπάρχουν ερωτήσεις )
Installation Apache με PHP extensions ρυθμίσεις κτλ
Installation MySQL ρυθμίσεις κτλ
Installation VSFTPD
Και από πάνω μπορούμε να πετάξουμε ένα phpmyadmin κτλ

Για το Squid δεν είναι τόσο διαπεδαγώγηση όσο το να χρησιμοποιήσουμε ένα GPL πακέτο για να λύσουμε ένα συγκεκριμένο πρόβλημα. Αν μπορούμε πχ να αυξήσουμε κατα 30% την απόδοση του δικτύου των CsLabs προς τα έξω δίκτυα γιατί όχι ?

Τέλος για τα IRC / Teamspeak τα έχω στήσει σε δικό μου μηχάνημα ( το IRC πρέπει να το έχω κατεβάσει αλλά θα το ανοίξω σε καμμία ωρίτσα ) Γενικά είναι καλή φαση , θα μπορούσαν πχ όσοι δεν έρχονται να μας μιλάνε με teamspeak ξέρωγω.. :D
Εικόνα
I would love to change the world, but they won't give me the source code.
Άβαταρ μέλους
AmmarkoV
Open Member

Δημοσ.: 137
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 2:18 pm

Re: HOT Προτάσεις! :)

Δημοσίευσηαπό arpl » Δευτ Μάιος 11, 2009 4:29 pm

Μήπως να χωρίσουμε το Tutorial σε sections για νέους και για προχωρημένους(ίσως και περισσότερα); Για παράδειγμα τις πρώτες δύο ώρες να μιλάμε για Linux base system commands και basic administration που χρειάζεται ο οποιοσδήποτε. Και μετά εμείς το πάμε όσο θέλουμε! Οπότε το σάββατο με το καλό να φέρουνε οι αρχάριοι και κανένα PC να έχουνε κάτι μπροστά τους για να δουλεύουν και να τους φτιάξουμε και ένα για το σπίτι. Και μετά τις 2(ή και όποτε μπορούμε) να λέμε πιο προχωρημένα(και καλά μόνο το λεξιλόγιο αλλάζει, όλα C είναι τελικά) και όποιος θέλει κάθεται.
Άβαταρ μέλους
arpl
Open Member

Δημοσ.: 66
Εγγραφη: Πέμ Μάιος 07, 2009 5:34 pm
Τοποθεσια: /dev/null
Operating System: NONE

Δημοσίευσηαπό alasondro » Δευτ Μάιος 11, 2009 8:04 pm

Εγώ προτιμώ το LAMP που είναι ακόμα σε φάση εισαγωγικό...

Θα συμφωνήσω...
alasondro
Open Member

Δημοσ.: 18
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 8:02 pm

Δημοσίευσηαπό AmmarkoV » Δευτ Μάιος 11, 2009 10:43 pm

Επίσης προσέθεσα τα παρακάτω σαν υποψήφιες προτάσεις !

* Βασικές αναφορές στο init.d , cron daemon , έτσι ωστε να ξέρει ένας αρχάριος τι είναι τα runlevels , πως ξεκινάει μια εφαρμογή κατα την διάρκεια του boot , πως μπορεί να φτιάξει ένα script που να τρέχει κάθε X ώρες και να κάνει μια δουλειά όπως το να φτιάξει ένα backup κτλ , dd command κτλ

* Tutorial : X-Server τι είναι , πως ρυθμίζεται από command-line , πως μπορούμε να κάνουμε compile έναν raw nvidia driver και να αλλάξουμε τον τρέχον , πώς μπορούμε αν γίνει κάποιο λάθος να βάλουμε τους default open-source drivers

* Tutorial : Kernel Updates! :) Πως μπορούμε να αλλάξουμε manually kernel version σε μια διανομή , γιατί πρέπει να το κάνουμε τακτικά , τι είναι ο Kernel ( :P ) κτλ!

* Tutorial : Συγκριτική δοκιμή διανομών και γραφικών shells ( KDE , Gnome , Xfce - http://distrowatch.com/ ) για να δούμε που διαφέρουν , πως στην πράξη όλα είναι το ίδιο κτλ.

* Tutorial : Παρουσίαση των καλύτερων desktop εργαλείων για end-users ( Voip , OpenOffice , Linux Games :) , GIMP , InkScape , Firefox , ThunderBird , RSS readers , VLC , κτλ κτλ κτλ ) , πχ πως μπορύμε πχ να βάλουμε ένα DVD και να το δούμε ή πως μπορούμε να μετατρέψουμε το PC σε Internet Telephone με Privacy

* Tutorial : Wine , DosBox , Virtual Machines , JVM - Πως μπορούμε να έχουμε functionality native Windows εφαρμογών σε linux πολλές φορές με πιο γρήγορα αποτελέσματα , τι είναι cross-platform , ποια τα προβλήματα και ποιές οι σωστές τακτικές για να αναπτύξουμε μια cross - platform εφαρμογή , συγκριτικά test..

* Tutorial : IpTables , System logs , ifconfig κτλ , πως μπορούμε να διαχειριστούμε τα routes του υπολογιστή και γενικά το ethernet/wireless/κτλ interface
Εικόνα
I would love to change the world, but they won't give me the source code.
Άβαταρ μέλους
AmmarkoV
Open Member

Δημοσ.: 137
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 2:18 pm

Δημοσίευσηαπό alasondro » Τρί Μάιος 12, 2009 2:08 am

Και επειδή foss δεν είναι μόνο linux...Δεν ξέρω αν υπάρχει ενδιαφερόν κανείς και για κάποιο workshop σχετικά με web development frameworks κάτι αντίστοιχο με το ruby on rails event που είχε γίνει στην σχολή μας πριν λίγο καιρό...αυτή την φορά βέβαια για php :mrgreen: :mrgreen:
alasondro
Open Member

Δημοσ.: 18
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 8:02 pm

Δημοσίευσηαπό dialecti » Τρί Μάιος 12, 2009 10:19 am

Μπορώ να κάνω παρουσίαση για
Linux networking (ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ)
Ασύρματα και linux (ίσως μαζί με το παραπάνω)
Squid Cache
και πλήρη MailServer με postfix, courier και άλλα

αλλά όχι αυτήν την βδομάδα ή γενικά δεν ξέρω εάν θα μπορέσω σύντομα και εάν θα 'προλάβω' πριν το καλοκαίρι. Άλλωστε αυτά είναι advanced θέματα.
Άβαταρ μέλους
dialecti
Open Member

Δημοσ.: 27
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 11:25 am

Δημοσίευσηαπό Open Zifnab » Τρί Μάιος 12, 2009 10:30 pm

Επίσης για αργότερα θα ήταν καλό να γίνει ένα Tutorial για το πως μπορεί να στηθεί ένα Firewall (hardware).
Ακόμα πως μπορεί κάποιος να στήσει DHCP Server,PPPoE κτλ...Τα τελευταία για ακόμα πιο μετά...
Άβαταρ μέλους
Open Zifnab
Open Member

Δημοσ.: 14
Εγγραφη: Πέμ Μάιος 07, 2009 8:39 pm

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Τρί Μάιος 12, 2009 11:21 pm

Γειά! Έχω μπερδευτεί λίγο με την ύπαρξει αυτού του τόπικ... το ίδο πράγμα με αυτό δεν λέει :roll: ???

Anyway, νομίζω όλοι συμφωνούν για LAMP. Τώρα από άλλα θέματα που ειπόθηκαν προσωπικά θα μπου άρεσε να ακούσω 2-3 πράγματα για τον X χωρίς πολλές λεπτομέρειες ακόμα. Τώρα δεν είναι ανάγκη να κλείσουμε πάλι 4-5 ώρες :twisted: καλά όχι πως δεν θα καθήσω αν γίνει έτσι :D Μήπως να διαλέξουμε 2-3 από αυτά τα θέματα και να κάνουμε ένα poll(και να στείλουμε και στο mailing list για να μπούν και άλλοι και να ψηφίσουν)?
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Δημοσ.: 258
Εγγραφη: Παρ Μάιος 08, 2009 12:14 am
Operating System: .:/ arch \:.

Δημοσίευσηαπό Open Zifnab » Τρί Μάιος 12, 2009 11:29 pm

Νομίζω το ένα που αναφέρεις μιλάει για τη δομή wiki/portal/forum με chatroom/shoutbox ενώ αυτό εδώ είναι για ιδέες για το επόμενο meeting... :geek:
Άβαταρ μέλους
Open Zifnab
Open Member

Δημοσ.: 14
Εγγραφη: Πέμ Μάιος 07, 2009 8:39 pm

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Προτάσεις και ιδέες

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 1 επισκέπτης (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα