Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Δευτ Δεκ 09, 2019 12:25 pm
foss.aueb.gr
Αρχική Κοινότητας Foss Aueb Προτάσεις και ιδέες

Προτάσεις και ιδέες

Event WishList

Τί θέλετε να δείτε? Τι έχετε να δείξετε? Θέματα, Ιδέες, προσχέδια παρουσιάσεων

Re: Next Event WishList

Δημοσίευσηαπό dialecti » Σάβ Μάιος 16, 2009 1:10 pm

Near έγραψε:Παιδια, μηπως γινεται απο το θεμα που θα παρουσιαζεται καθε φορα, αμα υπαρχει τιποτα σε ηλεκτρονικη μορφη να το ανεβαζετε να το βλεπω?
Γιατι εγω θα ηθελα πολυ να ερθω αλλα την συγκεκριμενη ωρα εχω προπονηση και δεν μπορω :cry:

Η τουλαχιστον μην ειναι στανταρ ωρα καθε σαβ.Δεν γινεται να αλλαζει? :?

Απλά τα Σάββατα πρέπει εκ των πραγμάτων να ξεκινάμε νωρίς γιατί ούτε τα παιδιά που παρουσιάζουν/συμμετέχουν ούτε οι θυρωροί μπορούν να κρατήσει μέχρι αργάαα το απόγευμα :>
Άβαταρ μέλους
dialecti
Open Member

Δημοσ.: 27
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 11:25 am

Δημοσίευσηαπό kokosteo » Σάβ Μάιος 16, 2009 1:59 pm

Λόγω υποχρεώσεων δεν μπορούσα να έρθω. Μπορεί κάποιος να πει συνοπτικά τι έγινε σήμερα;
Άβαταρ μέλους
kokosteo
Open Member

Δημοσ.: 20
Εγγραφη: Παρ Μάιος 15, 2009 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Σάβ Μάιος 16, 2009 3:02 pm

Δυστυχώς η σχολή σε κανονικούς ρυθμούς κλείνει στις 3 οπότε δεν γίνεται πιο αργά. Σήμερα μιλήσαμε λίγο γενικά για λίνουξ και είδαμε λίγο πιο ειδικά το vim editor (εντολές και τρόπο χρήσης).

Αυτά τα λίγα. Διαφάνειες δεν υπάρχουν γιατί αυτοσχεδιάσαμε λίγο πολύ :mrgreen: . Μιλήσαμε στο τέλος και λίγο για την δομή και την οργάνωση των meetings μας. Αυτά... :salut:
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Δημοσ.: 258
Εγγραφη: Παρ Μάιος 08, 2009 12:14 am
Operating System: .:/ arch \:.

Δημοσίευσηαπό Near » Σάβ Μάιος 16, 2009 3:58 pm

dialecti έγραψε:
Near έγραψε:Παιδια, μηπως γινεται απο το θεμα που θα παρουσιαζεται καθε φορα, αμα υπαρχει τιποτα σε ηλεκτρονικη μορφη να το ανεβαζετε να το βλεπω?
Γιατι εγω θα ηθελα πολυ να ερθω αλλα την συγκεκριμενη ωρα εχω προπονηση και δεν μπορω :cry:

Η τουλαχιστον μην ειναι στανταρ ωρα καθε σαβ.Δεν γινεται να αλλαζει? :?

Απλά τα Σάββατα πρέπει εκ των πραγμάτων να ξεκινάμε νωρίς γιατί ούτε τα παιδιά που παρουσιάζουν/συμμετέχουν ούτε οι θυρωροί μπορούν να κρατήσει μέχρι αργάαα το απόγευμα :>

Bad luck τοτε :(
Άβαταρ μέλους
Near
Open Member

Δημοσ.: 31
Εγγραφη: Τετ Μάιος 13, 2009 9:11 pm

[OLD] 3o event - Ιδέες

Δημοσίευσηαπό AmmarkoV » Σάβ Μάιος 16, 2009 5:41 pm

Λοιπόν μετά από συζήτηση σήμερα είπαμε το 3ο event να προσανατοληστεί σε entry level Linux Users όπως τα παιδιά τα οποία είναι πρωτο/δεύτερο έτος. Η ιδέα είναι οτι μια και βρισκόμαστε ακόμα στην αρχή και δεν έχουμε ακόμα πολυπληθές κοινό καλό θα ήταν να κάνουμε μια καμπάνια αυτή την εβδομάδα έτσι ωστε το Σάββατο ( η την Παρασκευή , αν είναι πιο εύκολο για όλους ) που έρχεται να φέρουμε σιγά σιγά καινούργιο κόσμο.

Θα πρέπει να φτιάξουμε προπαγανδιστικό , εχμ , διαφημιστικό υλικό για το Wiki και το Forum και 2-3 posters μαζί με ένα video για να κάνουμε ανακοινώσεις.

Από εκεί και εμπρός η ιδέα είναι να δείξουμε πολύ down-to-earth και user friendly πράγματα και εφαρμογές με πραγματικό νόημα για έναν φοιτητή. Πώς παραδείγματος χάρην μπορεί να βάλει eclipse για να γράφει java , να γράψει μια παρουσίαση στο OpenOffice να δεί DVD με το VLC και να μπεί στο Internet με τον Firefox , ενώ να έχουμε ρυθμίσει 2 rows του CsLab με Live-CDs και να δοκιμάσουν πχ τα παιδιά να κάνουν Voip calls το ένα στον άλλο , να συνδεθούν με FTP στο ΔΙΑ μέσω του γραφικού περιβάλλοντος , η Pidgin αντί για MSN κτλ κτλ ., στην τελική να δεί κανείς πως μπορεί να γλυτώσει 100+ euro από ένα καινούργιο PC για να έχει καλύτερο λειτουργικό! ;)

Γενικά να δούν την βολική , end-user πλευρά του linux έτσι ώστε τουλάχιστον να μην είναι σαν φάντασμα στο μυαλό τους και όσοι ενδιαφέρονται να μπούν στην διαδικασία να κοιτάζουν το Wiki και το Forum. Τέλος θα μπορούμε να μοιράσουμε Live-CDs στον καθένα , προσωπικά θα πάω να πάρω μια 25 άδα και θα γράψω Ubuntu πάνω για home practice!

Τα παραπάνω θα έχουν προφανή χρηστική αξία σαν γνώσεις και ούτε θα είναι ακταλαβίστικα , ούτε πιθανόν ψιλά γράμματα!
Από εκεί και εμπρός επόμενα θέματα σε ιεραρχία ( και πιθανόν σε επόμενα tutorials ) θα είναι κάποια αναλυτικά πραγματάκια για τα Partitions , για cross-platform κτλ.

Έχοντας αυτά στο μυαλό τους από εκεί και εμπρός θα είναι πιο λογικές παρουσιάσεις όπως για το στήσιμο LAMP ή για τον Linux Kernel κτλ

Για την προετοιμασία του event καλό θα ήταν να postάρετε αν έχετε δεί κανένα high resoloution Videάκι με XGL ή γενικά όμορφα OpenSource πακέτα μαζί ίσως με το logo του FOSS έτσι ωστε να κάνουμε οπτικοακουστικές ανακοινώσεις.

Τέλος κατα πάσα πιθανότητα μέσα στην εβδομάδα να μαζευτούμε για να κάνουμε μια πρόβα για το τι θα δοκιμάσουμε με τα προγράμματα , ποιά είναι στο live-cd κτλ.
Εικόνα
I would love to change the world, but they won't give me the source code.
Άβαταρ μέλους
AmmarkoV
Open Member

Δημοσ.: 137
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 2:18 pm

Δημοσίευσηαπό mik3 » Σάβ Μάιος 16, 2009 7:13 pm

Ούτε εγώ τα κατάφερα δυστυχώς και μου χρειαζόταν η γενική συζήτηση για Linux,όλο και κάτι χρήσιμο θα άκουγα...αποφασίσατε κάτι για την επόμενη βδομάδα?
Άβαταρ μέλους
mik3
Open Member

Δημοσ.: 71
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 10:33 am
Operating System: Xubuntu 12.04, Win7

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Σάβ Μάιος 16, 2009 8:23 pm

Loner έγραψε:Ούτε εγώ τα κατάφερα δυστυχώς και μου χρειαζόταν η γενική συζήτηση για Linux,όλο και κάτι χρήσιμο θα άκουγα...αποφασίσατε κάτι για την επόμενη βδομάδα?

Γενικότερα το 3ο Event θα προσανατολιστεί εδώ. Φυσικά σε κάθε συνάντηση όποιος θέλει μπορεί να φέρει τον υπολογιστή του για να βάλουμε κάποιο os ανοιχτού κώδικα ή να επιλύσουμε απορίες. Από εκεί και πέρα και αναλόγως την προσέλευση θα δούμε το περιεχόμενο των επόμενων συναντήσεων.
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Δημοσ.: 258
Εγγραφη: Παρ Μάιος 08, 2009 12:14 am
Operating System: .:/ arch \:.

Re: Ανακοίνωση 3oυ event - Ιδέες

Δημοσίευσηαπό StormRider » Κυρ Μάιος 17, 2009 5:34 pm

Τα παραπάνω τα συζητήσαμε αρκετή ώρα 8-9 από εμάς. Αν έχετε διαφωνίες ή προτάσεις ακούμε. Θα βρεθούμε και μέσα στην εβδομάδα για να "μοιράσουμε" την παρουσίαση των προγραμμάτων που θα τρέχουν το Σάββατο[1]. Εγώ θα είμαι 5-9 στο CSLAB1 Τρίτη, Τετάρτη και Πέμπτη. (Το εργαστήριο είναι ελεύθερο -κατά πάσα πιθανότητα- την Τρίτη (5-7) και την Τετάρτη(5-7). Αλλά αυτές τις δύο μέρες και 7-9 να μαζευτούμε δεν έχει πολύ κόσμο.)

[1] Την παρασκευή μου φαίνεται στο CS1,2 έχουν από ένα 2ωρο μάθημα. Ας επιβεβαιώσει κάποιος admin που είναι αυτές τις ώρες εκεί. 2 ώρες για το event δν πιστεύω ότι φτάνουν (ειδικά παρασκευή βράδυ).
StormRider
Open Member

Δημοσ.: 26
Εγγραφη: Τετ Μάιος 13, 2009 11:07 am

Δημοσίευσηαπό kokosteo » Δευτ Μάιος 18, 2009 12:13 am

Επειδή θα είμαι εκτός Αθηνών αυτό το Σάββατο ελπίζω να υπάρξουν διαφάνειες για τα θέματα που θα συζητηθούν και μια καμερούλα να τραβάει δεν θα ήταν κακό ;)
Άβαταρ μέλους
kokosteo
Open Member

Δημοσ.: 20
Εγγραφη: Παρ Μάιος 15, 2009 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό netharis » Δευτ Μάιος 18, 2009 1:03 am

Ήμουν και εγώ εκτός Αθηνών αυτό το Σ/Κ και δεν μπόρεσα να έρθω στη παρουσίαση του Σαββάτου.
Να κανονίσουμε μία στάνταρ μέρα/ώρα μέσα στη βδομάδα για να αναλάβει καθένας απο κάποιο κομμάτι της παρουσίασης;
(Multimedia, Networking κτλ)
Θα μιλήσω και με τον Ammarkov που είπε για να φτιαχτεί ένα self-hosted PHP σκριπτάκι να έχουμε τις συμμετοχές ;)
Άβαταρ μέλους
netharis
Open Member

Δημοσ.: 66
Εγγραφη: Κυρ Μάιος 10, 2009 3:50 pm
Operating System: NetBSD 5.0.1; Debian Lenny; Arch Linux

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Προτάσεις και ιδέες

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 1 επισκέπτης (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα