Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Τετ Μαρ 20, 2019 10:26 pm
foss.aueb.gr
Αρχική Κοινότητας Foss Aueb Προτάσεις και ιδέες

Προτάσεις και ιδέες

Παρουσιάσεις απο MMLAB members

Τί θέλετε να δείτε? Τι έχετε να δείξετε? Θέματα, Ιδέες, προσχέδια παρουσιάσεων

Παρουσιάσεις απο MMLAB members

Δημοσίευσηαπό babouras » Πέμ Ιαν 20, 2011 2:39 pm

Είμαι ο Ξ. Βασιλάκος, ΥΔ και μέλος της ερευνητικής ομάδα Mobile Multimedia Laboratory υπο τον κ. Πολύζο. Σκέπτομαι να εγκαινιάσω την "εισβολή" του mmlab στη κοινότητα σας με κάποια σειρά παρουσιάσεων. Για αρχή έχω κάποια γενικά θέματα αρκετά μεγάλου ενδιαφέροντος να προτείνω: Grids/Public Resource Computing και Structured vs Unstructured P2P.

Σε αντάλλαγμα θα ήθελα να δω απο εσάς, μέλη του foss, να έρχονται ως επισκέπτες ή για μίνι παρουσιάσεις στο δικό μας το mmlab group. Είναι μια ιδέα μου που βρίσκει σύμφωνο τον κ. Πολύζο και φιλοδοξώ να κρατάμε ενα μονοωρο σλοτ στο τέλος των συναντήσεων μας κάθε εβδομάδα για μια μίνι παρουσίαση και απο κάποιον φοιτητή ή ομάδα φοιτητών.

Σκεφτείτε το και μου λέτε..
babouras
Open Member

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Πέμ Ιαν 20, 2011 2:31 pm

Re: Παρουσιάσεις απο MMLAB members

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Πέμ Ιαν 20, 2011 4:25 pm

Εμένα μ'αρέσει σαν ιδέα και θα είναι χρήσιμο να μάθουμε πραγματικά τί κάνει κάποιος στο διδακτορικό του.

Γενικά πιστεύω οι παρουσιάσεις, οι συναντήσεις και οτιδήποτε σχετικό θα έπρεπε να είναι ανοιχτές στο κοινό προς όλους και να υπάρχει ενημέρωση γι αυτές (να ένα project - μια ιστοσελίδα με ανερχόμενες παρουσιάσεις, σεμινάρια, ομιλίες, etc που θα λάβουν μέρος στο πανεπιστήμιο), όπως πχ είχε κάνει ο κ.Παπαιωάννου στη παρουσίαση της έρευνας του.

Το να βρισκόμαστε (όποιος μπορεί και θέλει) στις αντίστοιχες δικές σας συναντήσεις είναι εύκολο και πιστεύω υπάρχουν άτομα που ενδιαφέρονται.

Το θέμα των παρουσιάσεων είναι λίγο διαφορετικό. Μπορούμε να κάνουμε μίνι παρουσιάσεις αλλά δεν είμαι σίγουρος τι σας ενδιαφέρει και τι θέλετε να δείτε, οπότε θα πρέπει να μας πείτε εσείς τι ζητάτε. Ακόμα, προσπαθούμε φέτος κάθε Τρίτη να οργανώνουμε κάτι, παρουσίαση, ομιλία, ακόμα και βίντεο, και δεν είναι κάτι απλό, τρώει αρκετό χρόνο, η ετοιμασία η συνεννόηση κλπ. Δύο παρουσιάσεις την εβδομάδα θα είναι πιο δύσκολο, όχι ανέφικτο όμως :) .
Computers are simple. You just write an instruction and they follow it.
Εικόνα
a cookie! ~ i.will.do.science.to.it! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσ.: 554
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 1:55 am
Τοποθεσια: (void *)NULL
Operating System: ~ Arch ~ .: Gentoo :.

Δημοσίευσηαπό marios » Τετ Ιαν 26, 2011 7:26 pm

Και εγώ είμαι μέσα σε κάτι τέτοιο(και ελπίζω με λίγο καλύτερο πρόγραμμα και λίγο καλύτερα ΜΜΜ( :think: ) να μπορώ να συμμετέχω πιο ενεργά στα foss presentations είτε σαν σταθερή παρουσία σε presentations άλλων, είτε να κάνω κάποιο presentation εγώ, αν και για το τελευταίο δεν ξέρω πόσο ενδιαφέρον θα είχε :roll:).
Επίσης, υποθέτω δεν είναι ανάγκη να είναι 2 παρουσιάσεις κάθε βδομάδα.
Παράδειγμα αν κάνουμε κάποια παρουσίαση στο mmlab, τότε μπορεί να παρουσιαστεί ξανά επόμενο στο foss.
Aντίστοιχα και για τα μέλη του mmlab.
Άβαταρ μέλους
marios
Open Member

Δημοσ.: 30
Εγγραφη: Σάβ Μάιος 16, 2009 12:43 pm

Δημοσίευσηαπό Dreamcatcher » Παρ Ιαν 28, 2011 8:23 am

Θα με ενδιέφερε και εμένα να συμμετέχω (αρχικά σαν παρουσία). Όπως πολύ σωστά αναφέρει ο c00kiemοn5ter (πως το γράφεις έτσι ρε παιδάκι μου :P ) και marios μόνο να μην έχουμε θέματα μετακίνησεις και να έχουμε καλή ενημέρωση.
Άβαταρ μέλους
Dreamcatcher
Open Member

Δημοσ.: 19
Εγγραφη: Σάβ Νοέμ 28, 2009 12:25 pm
Operating System: Kubuntu 10.10 & Gentoo 10

Δημοσίευσηαπό ultimate_aektzis » Παρ Φεβ 04, 2011 12:46 pm

Κατι αντιστοιχο του theory tea, αλλα χωρις να ειναι ξενερωτο? :P
Καλη φαση ακουγεται.Αλλα καντε και κανα crosspost στο venus. ;)
ultimate_aektzis
Open Member

Δημοσ.: 3
Εγγραφη: Τρί Νοέμ 03, 2009 7:21 pm

Δημοσίευσηαπό Open Proskopos » Σάβ Φεβ 12, 2011 3:15 am

Ενδιαφέρων και απο εμένα... μπορώ και εγώ να συμμετέχω με κάποιον τρόπο...
"In a world without end, my will is eternal. But a quest for the source of immortality will awaken the Guardian."
----------

"If you reveal your secrets to the wind, you should not blame the wind for revealing them to the trees."
Άβαταρ μέλους
Open Proskopos
Open Member

Δημοσ.: 79
Εγγραφη: Παρ Ιαν 22, 2010 12:57 am
Τοποθεσια: In the Cloud....

Επιστροφή στην Προτάσεις και ιδέες

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 1 επισκέπτης (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα