Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Κυρ Μάιος 19, 2019 3:37 pm
foss.aueb.gr
Αρχική Κοινότητας Foss Aueb Προτάσεις και ιδέες

Προτάσεις και ιδέες

Μαζικό Brainstorming!

Τί θέλετε να δείτε? Τι έχετε να δείξετε? Θέματα, Ιδέες, προσχέδια παρουσιάσεων

Μαζικό Brainstorming!

Δημοσίευσηαπό Κώστας Παπαδόπουλος » Σάβ Νοέμ 26, 2011 12:30 am

Καλημέρα! Δεν είμαι φοιτητής, όμως έχω μια ιδέα για project: brainstorming και λήψη αποφάσεων σε μεγάλη κλίμακα!
Θα ξεκινήσω με το παρακάτω απλό παράδειγμα.Ας υποθέσουμε οτί μια (μεγάλη) ομάδα επιδιώκει να λύσει ένα (δύσκολο) πρόβλημα.
Συνδέονται όλοι σε ένα web interface, γράφει ο καθένας την πρόταση του σε απλή φυσική γλώσσα και η εφαρμογή παίρνει το κάθε κείμενο και, εκτός από το να παραθέτει τα κείμενα μαζί όπως σε ένα chat room, τα επεξεργάζεται ωστέ να αποκαλύψει ενδιαφέρουσες πληροφορίες που θα μπορούσαν να βοηθήσουν στην επίλυση του προβλήματος-ας υποθέσουμε π.χ., για απλότητα, οτί βρίσκει τις κοινές λέξεις μεταξύ των κειμένων που έχουν σταλεί μέχρι εκείνη τη στιγμή και τις εμφανίζει στο "τραπέζι".
Το παράδειγμα των κοινών λέξεων, παρ'ότι απλό (και καλό σαν σημείο εκκίνησης), είναι χαρακτηριστικό καθώς κανένα μέσο επικοινωνίας, απ'όσα γνωρίζω, δεν βοηθά αφ'εαυτού στο να βρεθούν τα κοινά σημεία σε μια συζήτηση πολλών ατόμων-και δεν έχω βρεί software που να κάνει αυτή ακριβώς τη δουλειά. Το λογισμικό που έχει να κάνει με brainstorming και συνεργασία είτε δεν ενδείκνυται για τους πιο απλούς χρήστες (βλ. διαγράμματα mind maps), είτε έχει αναπαράστασεις που δεν είναι βολικές για μεγάλο αριθμό ατόμων (βλ. piratepad).

Βασικοί στόχοι είναι η φιλικότητα/απλότητα χρήσης, να υποστηρίζει πολύ μεγάλο αριθμό χρηστών χωρίς πρόβλημα και να ελλατώνει την πιθανότητα νόθευσης (δηλ. της επιτυχούς υπονόμευσης της προσπάθειας των άλλων χρηστών).

Ξέρω πώς δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση, αλλά πιστεύω πως αξίζει τον κόπο.
Πώς σας φαίνεται; Έχετε ήδη βρεί/κάνει/σκέφτεστε κάτι παρόμοιο;Όλα τα σχόλια είναι δεκτά!

Η εφαρμογή βρίσκεται ακόμα στο στάδιο της αρχικής ιδέας, πάντως έχω ήδη στείλει μήνυμα στην mailing list του greeklug και θα το προωθήσω σε μερικές κοινότητες ακόμα.

Οποιοσδήποτε θέλει να συμμετέχει, μπορεί να εποικοινωνήσει μαζί μου στο papadk παπάκι freemail τελεία gr .
http://apoikia.wordpress.com
Προτάσεις για την κοινωνία, τα οικονομικά, την πολιτική και τα
ανθρώπινα δικαιώματα εν μέσω κρίσης.
Κώστας Παπαδόπουλος
Open Member

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Παρ Νοέμ 25, 2011 11:19 pm

Re: Μαζικό Brainstorming!

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Κυρ Νοέμ 27, 2011 7:33 pm

Δεν είναι άσχημη ιδέα, ενδιαφέρον ακούγεται και τείνει προς Ανάκτηση πληροφορίας(IR) και λίγο τεχνητή νοημοσύνη(AI). Ενδιαφέρον τομείς και οι δύο.

Όπως το βλέπω και το προτείνεις, θα είναι κάτι σε Web. Εσύ γράφεις κώδικα? Έχεις σκεφτεί γλώσσα προγραμματισμού ή/και frameworks για το backend? Έχει ξεκινήσει κάποιο κομμάτι του κώδικα? υπάρχει κάποιο repository? Μιλάμε για μια πλατφόρμα ανοιχτού λογισμικού? Έχεις σκεφτεί/επιλέξει άδεια χρήσης?

Ενημέρωσε μας, αν θες για το τί ειπώθηκε και με άλλες κοινότητες, κι αν θες πρόσθεσε λινκ προς αυτά τα καλλέσματα. Μπορούμε να κανονίσουμε να ξεκινήσει και να αναπτυχθεί δια-κοινοτικά, όπως το OpenBook (faa-mailing-list , faa-github).

Προσωπικά ενδιαφέρομαι και λογικά με τις γιορτές ελπίζω να έχω πιο ελεύθερο χρόνο.
Σε ευχαριστούμε για την πρόταση. Κράτα μας ενήμερους ;)

Edit:
Το αντίστοιχο θέμα στην mailing list του greeklug ξεκινάει από εδώ
Computers are simple. You just write an instruction and they follow it.
Εικόνα
a cookie! ~ i.will.do.science.to.it! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσ.: 554
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 1:55 am
Τοποθεσια: (void *)NULL
Operating System: ~ Arch ~ .: Gentoo :.

Δημοσίευσηαπό StormRider » Τετ Νοέμ 30, 2011 2:31 pm

crowdstorming :)
StormRider
Open Member

Δημοσ.: 26
Εγγραφη: Τετ Μάιος 13, 2009 11:07 am

Δημοσίευσηαπό cara » Σάβ Απρ 28, 2012 8:30 am

Βασικοί στόχοι είναι η φιλικότητα/απλότητα χρήσης, να υποστηρίζει πολύ μεγάλο αριθμό χρηστών χωρίς πρόβλημα και να ελλατώνει την πιθανότητα νόθευσης (δηλ. της επιτυχούς υπονόμευσης της προσπάθειας των άλλων χρηστών).
Cara
cara
Open Member

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Σάβ Απρ 28, 2012 8:17 am

Επιστροφή στην Προτάσεις και ιδέες

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 1 επισκέπτης (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα