Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Τρί Σεπ 26, 2017 2:40 pm
foss.aueb.gr

Λειτουργικά Συστήματα

Installing Debian (dual boot?)

Νέα και απόψεις για όλα τα ανοιχτά OS(Linux, BSD, Unix, etc)

Installing Debian (dual boot?)

Δημοσίευσηαπό MpoMp » Σάβ Οκτ 20, 2012 10:15 am

Πήρα καινούριο Samsung laptop (με γεια μου :mrgreen: ) και (προφανώς) έχει πάνω Win7. Από δίσκους έχει έναν 16άρη SSD και έναν 500άρη HDD.

Σκεφτόμουν να βάλω πάνω μόνο Linux (Debian για αρχή) για να μάθω γενικά να χρησιμοποιώ Linux και για να πειραματίζομαι αφού δε πρόκειται να περάσω τίποτα "ευαίσθητα" ή απαραίτητα δεδομένα. Τα 'χω σε εξωτερικούς και άλλα πισιά. :mrgreen:

Μου πρότειναν όμως να κρατήσω τα Win, μήπως χρειαστούν, στον SSD, να βάλω Dual boot τα Debian στον HDD και να κάνω κι ένα κοινό Data partition εκεί.

What you say? Επίσης, ο cypha μου είπε να τρέξω το gparted από boot, να μη μπαίνω από τα win. Να το κάνω? Έχει καμία διαφορά?
Βαριέμαι να γράφω CD και δεν έχω πρόχειρο USB να το περάσω. :mrgreen:
ima
stoli
giato
butso
Άβαταρ μέλους
MpoMp
Moderator

Δημοσ.: 26
Εγγραφη: Πέμ Φεβ 24, 2011 5:52 pm
Operating System: Windows XP; Mint 14; Windows 7; Ubuntu 12.10

Re: Installing Debian (dual boot?)

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Σάβ Οκτ 20, 2012 3:03 pm

Εγώ θα τα πέταγα τα Windows, αλλά αν νομίζεις ότι μπορεί να σου χρειαστούνε πχ για κανά παιχνίδι,
ή γιατί δε μπορείς να ζήσεις χωρίς το MS Office (που παίζει και σε wine) ή γιατί ο Βασσάλος θέλει να
κάνεις εργασίες σε MS-SQL, ... κράτα τα.

Κατα τα άλλα υπάρχουν δύο πράγματα που θέλεις να έχεις στο μυαλό σου
- οι SSD είναι πιο γρήγοροι από τους HDD
- οι περισσότεροι SSD πεθαίνουν πιο γρήγορα αν κάνεις πολλά writes (ie extensive loggng etc)
για αυτό συνήθως όταν έχεις SSD κάνεις mount το /var/log σε tmpfs (και όταν κλείσει το PC χάνεις τα logs)
και βάζεις παντού στο /etc/fstab στα options 'noatime'

Ανάλογα με το πόσο καινούργιος είναι ο SSD που έχεις, αν έχει TRIM τότε δε χρειάζεται να ανυσηχείς
πολύ για το 2ο, μπορείς να μεταχειρίζεσαι τον SSD σαν να ήταν HDD, με τη μόνη διαφορά του swap,
που λένε ότι έχει χάλια απόδοση (που έτσι κι αλλιώς έχει) .. που παέι τη κουβέντα στα filesystems.
Από filesystems, αν εγώ είχα SSD, θα επέλεγα μεταξύ ext4 (υποστιρίζει TRIM) και NILFS (ssd optimized).

δε ξέρω τι άλλο να σου πω :P
πέτα τα Windows στον HDD αν δε θα τα χρησιμοποιείς
χρησιμοποίησε καινούργια versions από parted/gparted (γιατί κάνουν αυτόματα το alignment σε SSDs)
βάλε Linux στον SSD
αν δεν έχεις TRIM πέτα το swap και το /var/log στον HDD

χμμ, ποιά ήταν η ερώτηση ?
να βάλω Dual boot τα Debian στον HDD και να κάνω κι ένα κοινό Data partition εκεί

να βάλεις dual boot το Debian στον SSD και να κάνεις ένα κοινό partition (ntfs) στον HDD για μοιράζεις δεδομένα
("κοινό" σημαίνει ότι το filesystem του θα μπορούν να το διαβάζουν και τα Windows και το Linux).
Computers are simple. You just write an instruction and they follow it.
Εικόνα
a cookie! ~ i.will.do.science.to.it! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσ.: 554
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 1:55 am
Τοποθεσια: (void *)NULL
Operating System: ~ Arch ~ .: Gentoo :.

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Δευτ Οκτ 22, 2012 12:45 pm

https://wiki.archlinux.org/index.php/So ... erformance

Δες και αυτό για τους ssd.
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Δημοσ.: 258
Εγγραφη: Παρ Μάιος 08, 2009 12:14 am
Operating System: .:/ arch \:.

Δημοσίευσηαπό MpoMp » Τρί Οκτ 23, 2012 9:19 pm

Master_ex έγραψε:https://wiki.archlinux.org/index.php/Solid_State_Drives#Tips_for_Maximizing_SSD_Performance

Δες και αυτό για τους ssd.

Μάλλον ο SSD θα μείνει στη μεριά των Windows αλλά θα κρατήσω οπωσδήποτε το link για μελλοντική χρήση. :D
ima
stoli
giato
butso
Άβαταρ μέλους
MpoMp
Moderator

Δημοσ.: 26
Εγγραφη: Πέμ Φεβ 24, 2011 5:52 pm
Operating System: Windows XP; Mint 14; Windows 7; Ubuntu 12.10

Επιστροφή στην Λειτουργικά Συστήματα

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 1 επισκέπτης (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα