Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Σάβ Μαρ 28, 2020 8:34 pm
foss.aueb.gr

Λειτουργικά Συστήματα

Καρτα ηχου

Νέα και απόψεις για όλα τα ανοιχτά OS(Linux, BSD, Unix, etc)

Καρτα ηχου

Δημοσίευσηαπό johnnybe3 » Παρ Φεβ 19, 2010 2:21 pm

Παιδια καλησπέρα.Εχω εδω και 1 βδομαδα τα ubuntu 9.10 και μπορω να πω οτι ολα λειτουργουσαν καλα μεχρι χθες οπου και εγινε μια αναβαθμιση στο kernel και δεν εχω καθολου ηχο...Θα παρακαλουσα να με βοηθησετε γτ τα χω χασει.Δεν θελω να γυρισω στα Windows με τπτ....
johnnybe3
Open Member

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Παρ Φεβ 19, 2010 2:15 pm

Re: Καρτα ηχου

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Παρ Φεβ 19, 2010 4:03 pm

Δεν έχω ψαχτεί με τις κάρτες αλλά σίγουρα θα βοηθούσε να μας έλεγες ποια κάρτα ήχου έχεις.
[Reveal] Spoiler:
Νομίζω αν δε ξέρεις αυτό θα βοηθήσει
Κώδικας: Επιλογή όλων
lspci | grep Audio

Γενικά τι άλλο έκανες update εκτός από τον πυρήνα? Παίζει να μην έγινε update κάποιο dependency (Νομίζω κάπου είχα διαβάσει παλιά παρόμοιο πρόβλημα και έπαιζε κάτι τέτοιο αλλά δε θυμάμαι πως το έφτιαχναν, αν είναι θα το ψάξω αργότερα...)?

Για ψάξε μία μήπως έχει γίνει reported αυτό το bug.
EDIT
Κώδικας: Επιλογή όλων
man depmod

Νομίζω ότι είναι σχετικό με το πρόβλημά σου αλλά δε προλαβαίνω να το δω τώρα, αν ξέρει κανένας άλλος ας δώσει τα φώτα του!!!
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Δημοσ.: 258
Εγγραφη: Παρ Μάιος 08, 2009 12:14 am
Operating System: .:/ arch \:.

Re: Καρτα ηχου

Δημοσίευσηαπό TNT » Σάβ Φεβ 20, 2010 1:46 pm

δοκίμασε να κάνεις uninstall και install ξανά στο kernel module για την κάρτα ήχου.. Είχα παρόμοιο πρόβλημα μετά από αναβάθμιση πυρήνα με την κάρτα γραφικων, έκανα reinstall στο module της κάρτας γραφικών και δούλεψε.

Και με wireless card μου έχει τύχει το ίδιο και με τον ίδιο τρόπο το έλυσα.. Δεν γνωρίζω να σου πω το γιατί, γιατί δεν το έχω ψάξει απλά με το γνωστό "ρητό" βγάλτο και ξανά βάλτο βρήκα λύση για το πρόβλημά μου.
who am i?
Άβαταρ μέλους
TNT
Open Member

Δημοσ.: 119
Εγγραφη: Κυρ Δεκ 20, 2009 2:23 pm

Επιστροφή στην Λειτουργικά Συστήματα

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 1 επισκέπτης (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα