Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Τετ Μαρ 20, 2019 10:33 pm
foss.aueb.gr

Λειτουργικά Συστήματα

Ubuntu 9.10 is here!

Νέα και απόψεις για όλα τα ανοιχτά OS(Linux, BSD, Unix, etc)

Re: Ubuntu 9.10 is here!

Δημοσίευσηαπό AmmarkoV » Τρί Νοέμ 03, 2009 6:20 pm

:P lol ρε..
Η redhat με το Redhat certification και 1000 μύρια άλλα δεν θυμίζει microsoft και θυμίζει το ubuntu..
Θα τρελαθούμε!

http://www.ubuntu.com/community/ubuntustory/philosophy
Εικόνα
I would love to change the world, but they won't give me the source code.
Άβαταρ μέλους
AmmarkoV
Open Member

Δημοσ.: 137
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 2:18 pm

Δημοσίευσηαπό gasparosoft » Τρί Νοέμ 03, 2009 6:26 pm

Την Redhat την έβαλα σαν παράδειγμα , για να δείξω πόσο κάτω είναι η Canonical στην συνεισφορά στον linux kernel.Δεν είπα ότι δεν θυμίζει και αυτή microsoft , αλλά ότι θυμίζει και η Canonical.
Άβαταρ μέλους
gasparosoft
Open Member

Δημοσ.: 12
Εγγραφη: Τρί Μάιος 12, 2009 12:21 am
Τοποθεσια: /dev/null

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Τρί Νοέμ 03, 2009 6:51 pm

Η RedHat έχει το μεγαλύτερο share στη συνεισφορά στον Kernel, η Canonical δε ξέρω που είναι. :P
Το τί φιλοσοφία δηλώνει κάθε διανομή είναι totaly irrelevant.

Οι bubuntάδες φτιάχνουν το Software Center που προωθεί επί-πληρωμή λογισμικό (apple-store στυλ).
Η RedHat δίνει Certifications όπου κάνεις σοβαρό training και έχει επί-πληρωμή διανομή όπου ουσιαστικά πληρώνεις το support.

Δεν είναι όμως τόσο απλά τα πράγματα, η Canonical είναι κακή, η RedHat θέλει λεφτά, το Gentoo δεν έχει installer (?!).

Αν βγάλουμε από τη μέση τη RedHat πάει το Linux. Αν βγάλουμε από τη μέση την Canonical πάει ο κόσμος.
Οκ, το 1ο καταλαβαίνετε πιστεύω, δε θέλει και πολύ επεξήγηση. Το 2ο, και γιατί θέλουμε κόσμο? και γιατί μια διανομή ακόμα μας είναι αναγκαία? και γιατί να στηρίξει κανείς το Ubuntu?

Ο Άρης βασικά τα λέει καλύτερα. Επηρεάζεις τις οικονομίες. Γιατί τα πάντα είναι θέμα αναγκών.
Όπως είπε κάποιος στο AthensDigitalWeek το να πάς από το 5% στο 10% είναι πολύ πιο δύσκολο από το να πας από το 20% στο 30%. Και το Ubuntu φέρνει κόσμο στο χώρο του Linux.

Τι κάνει ο κόσμος? Στη πλειοψηφία του μπορεί να είναι n00bz και trols αλλά κάποιοι απ αυτούς θα είναι προγραμματιστές, κάποιοι θα ενδιαφερθούν, κάποιοι θα ζητήσουν κάτι παραπάνω. Και γενικά οι ιδέες και τα requests διαδίδονται και εξαπλώνονται γρήγορα.
Όταν λοιπόν θα μαζευτούν 1000 γραφίστες και ζητήσουν από την adobe native υποστήριξή του Photoshop στο Linux τότε θα αρχίσει η πίεση. Όταν θα αρχίσουν να ζητάνε Linux-Compatible Webcams οι χρήστες τότε οι κατασκευαστές και δείξουν ενδιαφέρον για τα standards, το Linux και την υποστήριξη.
Αυτό λοιπόν που κάνει ο κόσμος είναι ότι τραβάει και τις εταιρίες. Και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

Γιατί? Γιατί η Canonical πληρώνει προγραμματιστές για να κάνουν το Linux Ubuntu καλύτερο..
Και το ίδιο κάνει και η Google και η RedHat και η IBM και η Intel κ.α. . Γιατί δε μπορείς να κάθεσαι να κάνεις σοβαρές και μεγάλες εφαρμογές στον ελεύθερό σου χρόνο και απ την άλλη να μην έχεις μια σταθερή δουλειά. Γιατί το open και free είναι ωραίο όταν το ακούς, όταν το κάνεις όμως και αφιερώνεις πραγματικά μεγάλο ποσοστό του χρόνου σου εκεί αρχίζουν κι αλλάζουν τα πράγματα.

Από εκεί και πέρα η φιλικότητά είναι ίδια στις γνωστές διανομές. Αυτό που κοιτάς είναι τι γίνεται με το PMS τη πακετοποίηση και τί κοινότητα υπάρχει από κάτω.
Computers are simple. You just write an instruction and they follow it.
Εικόνα
a cookie! ~ i.will.do.science.to.it! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσ.: 554
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 1:55 am
Τοποθεσια: (void *)NULL
Operating System: ~ Arch ~ .: Gentoo :.

Δημοσίευσηαπό chriskin » Τρί Νοέμ 03, 2009 8:01 pm

JesusSuperstar έγραψε:Τί σχέση έχει το ποιός είναι στο sudoers με το τί πακέτα και πόσο cutting edge είναι μια διανομή ?

Δεν εχει, αμα διαβαζες τα μηνυματα μου θα εβλεπες οτι ειναι δυο απο τα παραπονα που ανεφερα, διαφορετικα μεταξυ τους..

JesusSuperstar έγραψε:Αν βγάλουμε από τη μέση τη RedHat πάει το Linux. Αν βγάλουμε από τη μέση την Canonical πάει ο κόσμος.
Οκ, το 1ο καταλαβαίνετε πιστεύω, δε θέλει και πολύ επεξήγηση. Το 2ο, και γιατί θέλουμε κόσμο? και γιατί μια διανομή ακόμα μας είναι αναγκαία? και γιατί να στηρίξει κανείς το Ubuntu?

αμα δεν υπηρχε κοσμος, δεν θα υπηρχε τοσο καλο hardware support, αφου και λιγοτεροι θα υπηρχαν για testing και λιγοτερες εταιρειες θα ασχολουνταν να βγαλουν drivers για το Linux.
Άβαταρ μέλους
chriskin
Open Member

Δημοσ.: 49
Εγγραφη: Τρί Οκτ 27, 2009 2:59 am

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Τρί Νοέμ 03, 2009 8:12 pm

chriskin έγραψε:Δεν εχει, αμα διαβαζες τα μηνυματα μου θα εβλεπες οτι ειναι δυο απο τα παραπονα που ανεφερα, διαφορετικα μεταξυ τους..

ναι, και είναι και τα δύο τραγικά.
1.Προφανώς δεν έχεις ιδέα τι κάνει το sudo.
2.Αν δε σ'αρέσουν τα πακέτα μιας διανομής πήγαινε σε άλλη, γι αυτό είναι οι επιλογές.
Ακόμα αν περιμένεις να τα βρεις όλα έτοιμα κάτσε στο Ubuntu. Προωθεί πολύ καλά αυτή την ιδέα.
chriskin έγραψε:αμα δεν υπηρχε κοσμος, δεν θα υπηρχε τοσο καλο hardware support, αφου και λιγοτεροι θα υπηρχαν για testing και λιγοτερες εταιρειες θα ασχολουνταν να βγαλουν drivers για το Linux.

ναι, αυτό είπα. ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσίευσηαπό chriskin » Τρί Νοέμ 03, 2009 8:19 pm

JesusSuperstar έγραψε:ναι, και είναι και τα δύο τραγικά.
1.Προφανώς δεν έχεις ιδέα τι κάνει το sudo.
2.Αν δε σ'αρέσουν τα πακέτα μιας διανομής πήγαινε σε άλλη, γι αυτό είναι οι επιλογές.
Ακόμα αν περιμένεις να τα βρεις όλα έτοιμα κάτσε στο Ubuntu. Προωθεί πολύ καλά αυτή την ιδέα.

1.γιατι εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν εχω ιδεα τι κανει το sudo;
2.δεν ειναι προφανες;
(3.)ποιος σου ειπε οτι τα ubuntu ειναι το μονο που χρησιμοποιω, η πως δεν εχω δοκιμασει αρκετα αλλα unix-based;
Άβαταρ μέλους
chriskin
Open Member

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Τρί Νοέμ 03, 2009 8:40 pm

chriskin έγραψε:1.γιατι εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν εχω ιδεα τι κανει το sudo;
ποιος σου ειπε οτι τα ubuntu ειναι το μονο που χρησιμοποιω, η πως δεν εχω δοκιμασει αρκετα αλλα unix-based;

Θες να ξαναδιαβάσεις τι λες ? έχεις ιδέα τι είναι admnistration, security, packaging ?
Εγώ ξέρω πραγματικά ελάχιστα πράγματα.
Δεν έχει σημασία πόσα distros έχεις χρησιμοποιήσει, ξέρω άνθρωπο με 10 PC που κάνει συλλογή από distros. και λοιπόν ? Δεν έχει ιδέα τι γίνεται στο Linux και δε θα μάθει ποτέ.
Η εμπειρία δεν έρχεται ούτε με τον χρόνο, ούτε με τις πόσες distro έχεις δοκιμάσει.
chriskin έγραψε:2.δεν ειναι προφανες;

Ναι, προφανές είναι. Αλλά εσύ άρχισες να λες ότι το Fedora είναι μια άχρηστη διανομή. Για ποίο λόγο?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσίευσηαπό gasparosoft » Τρί Νοέμ 03, 2009 8:50 pm

chriskin έγραψε:(3.)ποιος σου ειπε οτι τα ubuntu ειναι το μονο που χρησιμοποιω, η πως δεν εχω δοκιμασει αρκετα αλλα unix-based;

Καταρχήν είναι ενικός.

1ον) Από ότι κατάλαβα εσύ κρίνεις με την ευκολία και την πληθώρα προγραμμάτων που σου προσφέρει το ubuntu. Αν ισχύει αυτό, τότε βάλε Windows 7 , έχουν και καλές κριτικές κιόλας και τα πέρνεις και τσάμπα από το "χαζό" πανεπιστήμιό μας.

2oν) Οι υπόλοιπες linux based distros , δεν είναι unix based . Γενικά το Linux είναι unix like όχι unix based. Εκτός και αν μιλάς για BSD , Mac OS , HP-UX , open Solaris...
Άβαταρ μέλους
gasparosoft
Open Member

Δημοσ.: 12
Εγγραφη: Τρί Μάιος 12, 2009 12:21 am
Τοποθεσια: /dev/null

Δημοσίευσηαπό chriskin » Τρί Νοέμ 03, 2009 8:57 pm

JesusSuperstar έγραψε:
chriskin έγραψε:1.γιατι εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν εχω ιδεα τι κανει το sudo;
ποιος σου ειπε οτι τα ubuntu ειναι το μονο που χρησιμοποιω, η πως δεν εχω δοκιμασει αρκετα αλλα unix-based;

Θες να ξαναδιαβάσεις τι λες ? έχεις ιδέα τι είναι admnistration, security, packaging ?
Εγώ ξέρω πραγματικά ελάχιστα πράγματα.
Δεν έχει σημασία πόσα distros έχεις χρησιμοποιήσει, ξέρω άνθρωπο με 10 PC που κάνει συλλογή από distros. και λοιπόν ? Δεν έχει ιδέα τι γίνεται στο Linux και δε θα μάθει ποτέ.
Η εμπειρία δεν έρχεται ούτε με τον χρόνο, ούτε με τις πόσες distro έχεις δοκιμάσει.
chriskin έγραψε:2.δεν ειναι προφανες;

Ναι, προφανές είναι. Αλλά εσύ άρχισες να λες ότι το Fedora είναι μια άχρηστη διανομή. Για ποίο λόγο?

τι εννοεις αμα εχω ιδεα για το πως λειτουργει το sudo?
εννοεις πως ειναι ο κωδικας απο πισω η τι κανει; το δευτερο δεν θελει και ιδιαιτερα γνωση, για τον κωδικα δν ειμαι ακομα προγραμματιστης οποτε δν εχει ιδιαιτερα νοημα

Θελεις να πας πεις κιολας πως αποκτα κανεις την εμπειρια;

οσο για το γιατι ανεφερα τα fedora, αναφερθηκαν πριν ως καλη επιλογη για distro
και δεν ειπα οτι ειναι αχρηστη, απλα οτι με εχει απογοητευσει - δεν βλεπω το λογο που αλλαζεις τα παντα

gasparosoft έγραψε:
chriskin έγραψε:(3.)ποιος σου ειπε οτι τα ubuntu ειναι το μονο που χρησιμοποιω, η πως δεν εχω δοκιμασει αρκετα αλλα unix-based;

Καταρχήν είναι ενικός.

1ον) Από ότι κατάλαβα εσύ κρίνεις με την ευκολία και την πληθώρα προγραμμάτων που σου προσφέρει το ubuntu. Αν ισχύει αυτό, τότε βάλε Windows 7 , έχουν και καλές κριτικές κιόλας και τα πέρνεις και τσάμπα από το "χαζό" πανεπιστήμιό μας.

2oν) Οι υπόλοιπες Linux based distros , δεν είναι unix based . Γενικά το Linux είναι unix like όχι unix based. Εκτός και αν μιλάς για BSD , Mac OS , HP-UX , open Solaris...

ναι , σε bsd και open solaris αναφερομουν, αυτα ειχα/εχω κατα καιρους

τα Windows 7 προφανως και δεν ειναι παρομοια με τα ubuntu, αδυνατω να καταλαβω πως εφτασες σε αυτο το συμπερασμα.
ουτε πως εφτασες στο συμπερασμα περι του τι μ'αρεσει σε ενα λειτουργικο καταλαβαινω

οσο για το "καταρχην ειναι ενικος" το ubuntu ειναι τροπος να αναφερθεις σε μια ιδεολογια
για να διαχωριζεται, οι περισσοτεροι το βαζουν στον πληθυντικο, αν και δεν νομιζω να μην καταλαβες τι ελεγα
αμα θελεις να παιξουμε με τις λεξεις, το καταρχην που χρησιμοποιησες ηταν λαθος :)
Άβαταρ μέλους
chriskin
Open Member

Δημοσίευσηαπό AmmarkoV » Τετ Νοέμ 04, 2009 1:00 am

Γενικά διαφωνώ σε πολλά αλλά βαριέμαι να κάνω elaborate πάνω σε κάθε argument..
Γενικά linux kernel != linux desktop != user friendly desktop
Από την στιγμή που στους γονείς μου αν τους δώσω ένα PC με έναν εγκατεστημένο kernel μόνο θα τον κοιτάνε ανεξάρτητα με το ποιός έχει κάνει τα περισσότερα additions , ενώ με ubuntu που τους έχω εγκατεστημένο εδώ και 1 μήνα περίπου δουλεύει καλύτερα το σύστημα , μπορούν να μπούν στο internet κανονικά κτλ κτλ , στα μάτια μου έχω ένα testimonial του πώς 2 άτομα χρησιμοποιούν κάτι το οποίο γίνεται μόνο του update και δουλεύει το 99% του χρόνου..!

Οπότε το ποιός έχει κάνει τα περισσότερα kernel contribusions είναι άσχετο στο user-space ( για να το θέσω και έτσι :P ) , τώρα ο καθένας περι ορέξεως κολοκυθόπιτα..
Εμένα μου αρέσει gnome + ubuntu για desktop μηχάνημα , δουλεύουν 100% των συσκευών μου και αυτό θα κρατήσω..
Επίσης για το software center όπως και επίσης και το online storage που προσφέρει το Ubuntu νομίζω οτι δεν υπάρχει κάτι κακό.. ( apt-get είναι από πίσω ) όποιον δεν τον βολεύει το βγάζει, απλά δεν παίζει αύριο να αγοράζεις πράγματα από εκεί.. απλά δεν πρόκειται να γίνει..! :P
Εικόνα
I would love to change the world, but they won't give me the source code.
Άβαταρ μέλους
AmmarkoV
Open Member

Δημοσ.: 137
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 2:18 pm

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Λειτουργικά Συστήματα

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 1 επισκέπτης (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα