Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Τρί Μαρ 31, 2020 10:15 am
foss.aueb.gr

Λειτουργικά Συστήματα

Μέχρι που αντέχει το μηχάνημα μου?

Νέα και απόψεις για όλα τα ανοιχτά OS(Linux, BSD, Unix, etc)

Μέχρι που αντέχει το μηχάνημα μου?

Δημοσίευσηαπό mik3 » Πέμ Νοέμ 05, 2009 3:58 pm

Θέλω να δω μέχρι που αντέχει το μηχάνημα μου...Πώς μπορώ να "βαρύνω" το 9.10?? (γραφικά και τέτοια) :D
Άβαταρ μέλους
mik3
Open Member

Δημοσ.: 71
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 10:33 am
Operating System: Xubuntu 12.04, Win7

Re: Μέχρι που αντέχει το μηχάνημα μου?

Δημοσίευσηαπό chriskin » Πέμ Νοέμ 05, 2009 11:54 pm

Loner έγραψε:Θέλω να δω μέχρι που αντέχει το μηχάνημα μου...Πώς μπορώ να "βαρύνω" το 9.10?? (γραφικά και τέτοια) :D

μονο το compiz οτι μπορει να κανει για "βαρος"
βαλε custom τα effects και βαλε Πολλα :)

ε βαλε μετα και κανα dock αν και δεν ειναι βαρια αυτα. γενικοτερα αμα εχεις ψιλοκαινουριο η τελος παντων οχι-παλιο υπολογιστη, Δεν μπορεις να τον κανεις να κολλαει απλα με γραφικα
------------
εδω μπορεις να βρεις το προηγουμενο profile μου για το compiz, που έχει αρκετα ενεργοποιημενα - το νεο δεν εχει μεγαλες διαφορες απλα εχω βαλει τα experimental και ειναι λιγο πιο βαρυ.
Άβαταρ μέλους
chriskin
Open Member

Δημοσ.: 49
Εγγραφη: Τρί Οκτ 27, 2009 2:59 am

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Παρ Νοέμ 06, 2009 4:05 am

chriskin έγραψε:μονο το compiz οτι μπορει να κανει για "βαρος"

ε βαλε μετα και κανα dock αν και δεν ειναι βαρια αυτα. γενικοτερα αμα εχεις ψιλοκαινουριο η τελος παντων οχι-παλιο υπολογιστη, Δεν μπορεις να τον κανεις να κολλαει απλα με γραφικα

Αυτό είναι εφέ, όχι γραφικά. :P

Βάλε ένα παιχνίδι πχ quake, και αύξησε την ανάλυση. Κάποια στιγμή θα πεθάνει. Πριν ανοίξεις το παιχνίδι κλείσε το compiz ή οποιονδήποτε άλλον compositing manager τρέχεις, αν τρέχεις.
Αυτό που ζητάς λέγεται benchmarking (βλέπε overclocking etc)

Και όλα αυτά είναι offtopic.
[topic splitted]
Computers are simple. You just write an instruction and they follow it.
Εικόνα
a cookie! ~ i.will.do.science.to.it! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσ.: 554
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 1:55 am
Τοποθεσια: (void *)NULL
Operating System: ~ Arch ~ .: Gentoo :.

Δημοσίευσηαπό chriskin » Παρ Νοέμ 06, 2009 7:51 am

JesusSuperstar έγραψε:

Αυτό είναι εφέ, όχι γραφικά. :P

Βάλε ένα παιχνίδι πχ quake, και αύξησε την ανάλυση. Κάποια στιγμή θα πεθάνει. Πριν ανοίξεις το παιχνίδι κλείσε το compiz ή οποιονδήποτε άλλον compositing manager τρέχεις, αν τρέχεις.
Αυτό που ζητάς λέγεται benchmarking (βλέπε overclocking etc)

Και όλα αυτά είναι offtopic.

αμα θελει benchmarking επισης μεσω compiz μπορει να γινει
αν και δεν βλεπω πως θα μπορουσε να εννοει κατι τετοιο στο μηνυμα του
(το overclocking και το benchmark πως τα συνδεεις;;)

οσο για το compiz + παιχνιδια το ολο θεμα μπορει να ξεπεραστει με 5 ρυθμισεις, να το κλεινεις καθε φορα ειναι καπως "ποντιακο" - ασε που το kwin πχ δεν προκαλει προβληματα ετσι κι αλλιως, οποτε το "οποιοδηποτε αλλον compositing manager" επισης δεν βγαζει νοημα
Άβαταρ μέλους
chriskin
Open Member

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Παρ Νοέμ 06, 2009 2:51 pm

chriskin έγραψε:αμα θελει benchmarking επισης μεσω compiz μπορει να γινει
αν και δεν βλεπω πως θα μπορουσε να εννοει κατι τετοιο στο μηνυμα του
(το overclocking και το benchmark πως τα συνδεεις;)

Γιατί υπάρχει και γιατί γίνεται το overclocking? Και τί είναι το benchmarking?
chriskin έγραψε:οσο για το compiz + παιχνιδια το ολο θεμα μπορει να ξεπεραστει με 5 ρυθμισεις, να το κλεινεις καθε φορα ειναι καπως "ποντιακο" - ασε που το kwin πχ δεν προκαλει προβληματα ετσι κι αλλιως,

Μια εντολή είναι για να κλείσει και μία για να ανοίξει. Ότι ρυθμίσεις κι αν είχα κάνει εγώ το ίδιο προβληματικός έμενε. Αν έχει φτιαχτεί καλώς. Έτσι κι αλλιώς έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που έπαιξα κάποιο παιχνίδι τελευταία φορά. So give the settings.
chriskin έγραψε:οποτε το "οποιοδηποτε άλλον compositing manager" επισης δεν βγαζει νοημα

επειδή δε γνωρίζεις άλλους compositing managers δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν (βλέπε xcompmgr, ο κάποτε beryl, xcompmgr-dana, δε ξέρω τι άλλο υπάρχει..)
Computers are simple. You just write an instruction and they follow it.
Εικόνα
a cookie! ~ i.will.do.science.to.it! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσ.: 554
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 1:55 am
Τοποθεσια: (void *)NULL
Operating System: ~ Arch ~ .: Gentoo :.

Δημοσίευσηαπό AmmarkoV » Παρ Νοέμ 06, 2009 3:03 pm

Εικόνα
I would love to change the world, but they won't give me the source code.
Άβαταρ μέλους
AmmarkoV
Open Member

Δημοσ.: 137
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 2:18 pm

Δημοσίευσηαπό cyberpython » Παρ Νοέμ 06, 2009 6:31 pm

JesusSuperstar έγραψε:επειδή δε γνωρίζεις άλλους compositing managers δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν (βλέπε xcompmgr, ο κάποτε beryl, xcompmgr-dana, δε ξέρω τι άλλο υπάρχει..)

Μη ξεχνάμε και το Metacity - που είναι ο default wm στο Gnome - που υποστηρίζει compositing, απλά δεν είναι ενεργοποιημένο εξ' ορισμού.
Άβαταρ μέλους
cyberpython
Open Member

Δημοσ.: 66
Εγγραφη: Τετ Μάιος 20, 2009 10:50 pm
Operating System: Ubuntu

Δημοσίευσηαπό mik3 » Παρ Νοέμ 06, 2009 10:55 pm

Γιατί νιώθω σαν να επιτίθεστε (Jesus) στον chriskin...? Ίσως δεν το εξέφρασα σωστά αλλά αυτό που απάντησε έψαχνα...

------------
εδω μπορεις να βρεις το προηγουμενο profile μου για το compiz, που έχει αρκετα ενεργοποιημενα - το νεο δεν εχει μεγαλες διαφορες απλα εχω βαλει τα experimental και ειναι λιγο πιο βαρυ.

Το compiz.profile που έχεις ανεβάσει τι το κάνω...? :oops:
Άβαταρ μέλους
mik3
Open Member

Δημοσ.: 71
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 10:33 am
Operating System: Xubuntu 12.04, Win7

Δημοσίευσηαπό chriskin » Σάβ Νοέμ 07, 2009 1:17 am

JesusSuperstar έγραψε:Μια εντολή είναι για να κλείσει και μία για να ανοίξει. Ότι ρυθμίσεις κι αν είχα κάνει εγώ το ίδιο προβληματικός έμενε. Αν έχει φτιαχτεί καλώς. Έτσι κι αλλιώς έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που έπαιξα κάποιο παιχνίδι τελευταία φορά. So give the settings.

για την εντολη ξερεις φανταζομαι πως προκαλει προβληματα σε οτιδηποτε εχεις και ειναι βασισμενο στο compositing οπως πχ screenlets, docks κτλ κτλ

οι ρυθμισεις που εχω για να ξεπερασω το προβλημα ειναι :
απο το general τα :
εκλεισα το unredirect fullscreen Windows , κατι που εκτος απο τα παιχνιδια διορθωνει και προβληματα π εχουν οι browsers σε fullscreen
και εβαλα το refresh rate ακριβως σε αυτο της οθονης.

μετα απο αυτο δεν ξαναβγηκε προβλημα

JesusSuperstar έγραψε:επειδή δε γνωρίζεις άλλους compositing managers δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν (βλέπε xcompmgr, ο κάποτε beryl, xcompmgr-dana, δε ξέρω τι άλλο υπάρχει..)

παλι απαντησες σε λαθος πραγμα, δεν ξερω γιατι το κανεις αυτο

δεν ειπα οτι δεν ξερω αλλους, αντιθετα : ειπα οτι εσυ δεν ξερεις οτι αρκετοι αλλοι δεν προκαλουν προβλημα - οποτε το "οποιοσδηποτε αλλος" που ειπες ηταν λαθος

Διαβασε τι ειχα γραψει να καταλαβεις τι ειπες
Loner έγραψε:Γιατί νιώθω σαν να επιτίθεστε (Jesus) στον chriskin...? Ίσως δεν το εξέφρασα σωστά αλλά αυτό που απάντησε έψαχνα...

------------

Το compiz.profile που έχεις ανεβάσει τι το κάνω...? :oops:

αμα θελεις, import as (sta preferencies ειναι αυτο αμα δεν το εχεις ξανακανει) - εμενα μου φαινεται αρκετα καλο, αν και μπορεις να φτιαξεις καλυτερα κατι δικο σου και να το κανεις ακριβως οπως το θελεις

cyberpython έγραψε:

Μη ξεχνάμε και το Metacity - που είναι ο default wm στο Gnome - που υποστηρίζει compositing, απλά δεν είναι ενεργοποιημένο εξ' ορισμού.

ενταξει, ειναι λιγο αισχρο εμφανισιακα ομως :P
και ειναι ενα Ακομα παραδειγμα compositing manager που Δεν προκαλει προβλημα στα παιχνιδια
Άβαταρ μέλους
chriskin
Open Member

Re: [Offtopic] Μέχρι που αντέχει το μηχάνημα μου?

Δημοσίευσηαπό cyberpython » Σάβ Νοέμ 07, 2009 5:06 pm

chriskin έγραψε:
cyberpython έγραψε:

ενταξει, ειναι λιγο αισχρο εμφανισιακα ομως :P
και ειναι ενα Ακομα παραδειγμα compositing manager που Δεν προκαλει προβλημα στα παιχνιδια

:?:
Τι εννοείς είναι αισχρό εμφανισιακά;
Αφού δε φαίνεται πουθενά - απλά δεν υπάρχουν effects όπως wobbly-windows κλπ.

Για του λόγου το αληθές:

Metacity:
Εικόνα

Compiz:
Εικόνα

Αν εννοείς το περίγραμμα (border) των παραθύρων, αυτό είναι δουλειά του window decorator (GTK-Window decorator / Emerald κλπ.)
Άβαταρ μέλους
cyberpython
Open Member

Δημοσ.: 66
Εγγραφη: Τετ Μάιος 20, 2009 10:50 pm
Operating System: Ubuntu

Επόμενο

Επιστροφή στην Λειτουργικά Συστήματα

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 1 επισκέπτης (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα