Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Σάβ Ιαν 23, 2021 10:08 pm
foss.aueb.gr

Software

Συμμετοχή σε έρευνα υπό την επίβλεψη του κ. Σπινέλλη

Ερωτήσεις σχετικά με προγράμματα και εφαρμογές

Συμμετοχή σε έρευνα υπό την επίβλεψη του κ. Σπινέλλη

Δημοσίευσηαπό blue » Πέμ Δεκ 10, 2009 9:58 pm

Καλησπέρα. Είναι το πρώτο μου post και παράλληλα το πρώτο μου θέμα στο forum. Ο λόγος για τον οποίο τον ανοίγω είναι ο εξής. Κάνω την διπλωματική μου (με θέμα το Cyber Diversity) υπό την επίβλεψη του κυρίου Διομήδη Σπινέλλη, που θέλω να πιστεύω ότι οι περισσότεροι γνωρίζετε μιας και είναι Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο μας και είναι από τα πιο σημαντικά πρόσωπα στον χώρο του ανοιχτού λογισμικού στην χώρα μας. Αυτό που θα ήθελα από εσάς θα ήταν να με βοηθήσετε συμμετέχοντας στην έρευνα που κάνω στα πλαίσια της εργασίας μου. Η συμεμτοχή είναι πολύ απλή. Απλά θα χρειαστεί να τρέξετε την εφαρμογή που έχω δημιουργήσει. Η εφαρμογή βρίσκεται στην σελίδα του project, που προφανώς είναι open source, η οποία είναι αυτή http://cyberdiversity.dmst.aueb.gr . Εκεί θα βρείτε και ότι άλλο θέλετε να μάθετε για το τι είναι και το τι κάνει η εφαρμογή.

Όσοι θελήσετε να τρέξετε την εφαρμογή μου, αν έχετε αρκετή όρεξη, μπορείτε να την τρέξετε σε περισσότερους από έναν υπολογιστές (όσο περισσότεροι χρήστες, τόσο το καλύτερο, γιατί τόσο πιο τεκμηριωμένα αποτελέσματα θα έχω). Και επειδή εδώ φαντάζομαι οι περισσότεροι είμαστε Linuxades, ελπίζω να τρέξετε τουλάχιστον την Linux version της εφαρμογής μου. Χρήστες Windows θα βρω σίγουρα και αλλού, αλλά αν θέλετε, προφανώς το τρέχετε και από Windows.

Εννοείτε επίσης ότι αν θέλετε μπορείτε και να το διαδώσετε. Όπως είπα, όσο πιο πολλοί χρήστες, τόσο καλύτερα.

Να προσθέσω ότι δεν είναι κάτι χρονοβόρο το να τρέξει η εφαρμογή. Απλά την καταβάζετε και την τρέχετε και απλά την αφήνετε να ολοκληρώσει και δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι περισσότερο. Αφού τρέξει επιστρέφει στην βάση μου καποια δεδομένα που θα επεξεργαστώ για να βγάλω τα συμπεράσματά μου. Είναι κάτι αντίστοιχο με ερωτηματολόγια που χρησιμοποιούνται σε άλλες ακαδημαικές έρευνες αλλά είναι κάτι σαν ένα "ερωτηματολόγιο πληροφορικής" :P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και είμαι ανοιχτός σε σχόλια και επισημάνσεις

Υ.Γ.: Δεν βρήκα κάποιο section κατάλληλο για να βάλω το θέμα μου. Αν πιστεύουν οι moderators ότι είναι καλύτερο να πάει κάπου αλλού, ας το μεταφέρουν.
blue
Open Member

Δημοσ.: 4
Εγγραφη: Πέμ Δεκ 10, 2009 9:49 pm

Re: Συμμετοχή σε έρευνα υπό την επίβλεψη του κ. Σπινέλλη

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Σάβ Δεκ 12, 2009 10:27 pm

Επειδή δεν έχω facebook να μοιραστώ τα αποτελέσματα με τους φίλους μου :lol:
Your computer is 10.2% similar with the other Linux computers in the world.

Καλά αποτελέσματα με τη διπλωματική σου!

Υ.Γ.: Εκ περιεργείας σε Windows τι κοιτάει? Το Program Files και το Windows\System32 ?
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Δημοσ.: 258
Εγγραφη: Παρ Μάιος 08, 2009 12:14 am
Operating System: .:/ arch \:.

Δημοσίευσηαπό blue » Σάβ Δεκ 12, 2009 11:02 pm

Ακριβώς αυτά κοιτάει. Και σε περίπτωση που έχεις έκδοση 64-bit, τότε κοιτάζει και τους δύο Program Files φακέλους. (Τον ένα για τις 32-bit εφαρμογές και τον άλλο για τις 64-bit εφαρμογές.)
blue
Open Member

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Τρί Δεκ 15, 2009 12:23 am

Your computer is 1.21% similar with the other Linux computers in the world.

Δε παίρνει τόση πολύ ώρα --> time : 3m10.136s

Πλάκα έχει, τα αποτελέσματα βέβαια θα αλλάζουν όσο περισσότεροι χρήστες το χρησιμοποιήσουν.
Μπορείς να κάνεις και καλύτερο το κώδικα και νομίζω είναι εφικτό να έχεις κ ένα μόνο εκτελέσιμο.
Το UI σε τι γλώσσα/framework θα είναι, αν γίνει ?
Computers are simple. You just write an instruction and they follow it.
Εικόνα
a cookie! ~ i.will.do.science.to.it! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσ.: 554
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 1:55 am
Τοποθεσια: (void *)NULL
Operating System: ~ Arch ~ .: Gentoo :.

Δημοσίευσηαπό blue » Τρί Δεκ 15, 2009 11:00 am

Τα αποτελέσματα σαφώς θα αλλάζουν όσοι περισσότεροι χρήστες το χρησιμοποιήσουν, αλλά τα αποτελέσματα που θα έχουν σημασία για την διπλωματική μου, θα γίνουν με offline επεξεργασία των δεδομένων που θα μαζέψω συνολικά.
Τι εννοείς να έχω μόνο ένα εκτελέσιμο; Αν εννοείς να έχω το ίδιο εκτελέσιμο για χρήστες και μην χρήστες Facebook, υπάρχει λόγος που υπάρχουν διαφορετικά.

Το UI έχει γίνει με το GTK+ σε C αλλά παρουσιάστηκε ένα bug, το οποίο έχει σχέση με το GTK+, και έχω αποσύρει την έκδοση με γραφικό περιβάλλον μέχρι να το διορθώσω.
blue
Open Member

Δημοσίευσηαπό Luke » Τρί Δεκ 15, 2009 12:57 pm

Your computer is 18.7% similar with the other Linux computers in the world.

Περίεργο... Περίμενα να είναι σε πολύ μικρότερο ποσοστό όμοιο με άλλα Linux συστήματα. :roll:
Όσον αφορά το λογισμικό ίσως ΟΚ αλλά πόσοι άλλοι έχουν ακόμα Ubuntu 8.04; :lol:
Άβαταρ μέλους
Luke
Open Member

Δημοσ.: 17
Εγγραφη: Σάβ Μάιος 23, 2009 8:00 pm
Operating System: Ubuntu 11.04, Windows 7

Δημοσίευσηαπό blue » Τετ Δεκ 16, 2009 10:01 pm

Λογικό είναι το ποσοστό που βγήκε. Ούτως ή άλλως μην νομίζεις ότι σε κάθε αναβάθμιση αλλάζει τόσο πολύ μία έκδοση σε σχέση με την προηγούμενη.
blue
Open Member

Επιστροφή στην Software

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 1 επισκέπτης (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα