Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Τρί Ιουν 25, 2019 10:42 pm
foss.aueb.gr

Software

Problem with the AVG freeware antivirus

Ερωτήσεις σχετικά με προγράμματα και εφαρμογές

Problem with the AVG freeware antivirus

Δημοσίευσηαπό athgouras » Δευτ Ιουν 15, 2009 12:18 pm

Αγαπητά μέλη της κοινότητας,

Με σύγχωρείτε αν καταστρέφω τη θεματολογία του forum αλλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με ένα freeware λογισμικό antivirus, το AVG. Εγκατέστησα στο ολοκάινουριο PC μου το λογισμικό αυτό και στη συνέχεια ήθελα να το απεγκαταστήσω διότι βρήκα με κάποιο τρόπο άλλο λογισμικό antivirus να φορτώσω. Ενώ δείχνει ότι έχει απεγκατασταθεί προσπαθώ να φορτώσω το καινούριο λογισμικό (KAspersky) και μου αναφέρει το σύστημα ότι δεν μπορώ να το εγκαταστήσω διότι υπάρχει ακόμα το AVG μέσα. Τα Windows που έχει το σύστημα απάνω είναι τα Vista (ήταν προεγγατεστημένα στο μηχάνημα). Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίσω και με ένα PC που έχει XP Windows και είχε πάνω ένα trial του MAcafee antivirus, το οποίο νόμιζα ότι το απεγκατέστησα.

Σημειωτέων ότι το προγραμμα δεν φαίνεται στο control panel καθόλου (είναι λες και το απεγκατέστησα).

Αν κάποιο μέλος τησ κοινότητας γνωρίζει κάποια λύση σε αυτό μου το ζήτημα θα παρακαλούσα να μου τη γνωστοποιήσει.

Σας ευχαριστώ θερμά,
athgouras
Open Member

Δημοσ.: 2
Εγγραφη: Δευτ Ιουν 15, 2009 12:06 pm

Re: Problem with the AVG freeware antivirus

Δημοσίευσηαπό kokosteo » Δευτ Ιουν 15, 2009 6:52 pm

Υπάρχουν και άλλα forums που θα μπορούσες να ρωτήσεις για το πρόβλημα σου. Εδώ είναι για λειτουργικό σύστημα Linux.
Τεσπά. Λογικά μέσα από την ασφαλή λειτουργεία των Windows θα το σβήσεις. Πάντως εδώ θα βρείς την λύση στο πρόβλημα σου. Για δες και εδώ καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
kokosteo
Open Member

Δημοσ.: 20
Εγγραφη: Παρ Μάιος 15, 2009 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό gasparosoft » Δευτ Ιουν 15, 2009 8:23 pm

Sorry για το offtopic , αλλά το Linux δεν είναι Operating System. Είναι απλά ένας kernel.
Άβαταρ μέλους
gasparosoft
Open Member

Δημοσ.: 12
Εγγραφη: Τρί Μάιος 12, 2009 12:21 am
Τοποθεσια: /dev/null

Δημοσίευσηαπό kokosteo » Δευτ Ιουν 15, 2009 10:25 pm

gasparosoft έγραψε:Sorry για το offtopic , αλλά το Linux δεν είναι Operating System. Είναι απλά ένας kernel.

Κολλάς και εσύ κάπου :D Δίκιο έχεις!
Άβαταρ μέλους
kokosteo
Open Member

Δημοσ.: 20
Εγγραφη: Παρ Μάιος 15, 2009 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Τρί Ιουν 16, 2009 12:02 am

athgouras έγραψε:Αγαπητά μέλη της κοινότητας,

Με σύγχωρείτε αν καταστρέφω τη θεματολογία του forum αλλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με ένα freeware λογισμικό antivirus, το AVG. Εγκατέστησα στο ολοκάινουριο PC μου το λογισμικό αυτό και στη συνέχεια ήθελα να το απεγκαταστήσω διότι βρήκα με κάποιο τρόπο άλλο λογισμικό antivirus να φορτώσω. Ενώ δείχνει ότι έχει απεγκατασταθεί προσπαθώ να φορτώσω το καινούριο λογισμικό (KAspersky) και μου αναφέρει το σύστημα ότι δεν μπορώ να το εγκαταστήσω διότι υπάρχει ακόμα το AVG μέσα. Τα Windoze που έχει το σύστημα απάνω είναι τα Vista (ήταν προεγγατεστημένα στο μηχάνημα). Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίσω και με ένα PC που έχει XP Windoze και είχε πάνω ένα trial του MAcafee antivirus, το οποίο νόμιζα ότι το απεγκατέστησα.

Σημειωτέων ότι το προγραμμα δεν φαίνεται στο control panel καθόλου (είναι λες και το απεγκατέστησα).

Αν κάποιο μέλος τησ κοινότητας γνωρίζει κάποια λύση σε αυτό μου το ζήτημα θα παρακαλούσα να μου τη γνωστοποιήσει.

Σας ευχαριστώ θερμά,

Κάποια antivirus μπορεί να χρειάζονται κάποιο ειδικό πρόγραμμα (remover) για να διαγραφτούν. google is your friend ;)

kokosteo έγραψε:Υπάρχουν και άλλα forums που θα μπορούσες να ρωτήσεις για το πρόβλημα σου. Εδώ είναι για λειτουργικό σύστημα Linux.

Υπάρχει και το BSD και άλλα καλούδια :geek: btw to geek emoticon δεν παίζει :oops:
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Δημοσ.: 258
Εγγραφη: Παρ Μάιος 08, 2009 12:14 am
Operating System: .:/ arch \:.

Δημοσίευσηαπό athgouras » Τρί Ιουν 16, 2009 11:11 am

Σας ευχαριστώ όλους,

Νομίζω ότι ήσασταν πολύ κατατοπιστικοί....Και πάλι συγνώμη για τη χρήση του χώρου για ζητήματα άσχετα με αυτόν.

Με εκτίμηση,
athgouras
Open Member

Δημοσ.: 2
Εγγραφη: Δευτ Ιουν 15, 2009 12:06 pm

Επιστροφή στην Software

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 1 επισκέπτης (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα