Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Δευτ Μαρ 25, 2019 9:00 pm
foss.aueb.gr

Software

[Solved]msn issue

Ερωτήσεις σχετικά με προγράμματα και εφαρμογές

Re: [Solved]msn issue

Δημοσίευσηαπό arpl » Δευτ Δεκ 06, 2010 7:21 pm

Το gdebi είναι (gnome)frontend του dpkg που επιλύει και τα dependencies.
Άβαταρ μέλους
arpl
Open Member

Δημοσ.: 66
Εγγραφη: Πέμ Μάιος 07, 2009 5:34 pm
Τοποθεσια: /dev/null
Operating System: NONE

Δημοσίευσηαπό Open Proskopos » Δευτ Δεκ 06, 2010 8:28 pm

arpl έγραψε:Το gdebi είναι (gnome)frontend του dpkg που επιλύει και τα dependencies.

Αν έκανα καλά την μετάφραση, τοτε και με το ubuntu s/w center, το θέμα γίνεται.. όμως δεν μου έκανε κανενα update.. :\
"In a world without end, my will is eternal. But a quest for the source of immortality will awaken the Guardian."
----------

"If you reveal your secrets to the wind, you should not blame the wind for revealing them to the trees."
Άβαταρ μέλους
Open Proskopos
Open Member

Δημοσ.: 79
Εγγραφη: Παρ Ιαν 22, 2010 12:57 am
Τοποθεσια: In the Cloud....

Δημοσίευσηαπό arpl » Τρί Δεκ 07, 2010 8:55 pm

Δεν κάνει update. Του δίνεις ένα *.deb και αυτό κατεβάζει αν χρειάζεται τα υπόλοιπα
πακέτα(*.deb) από τα οποία εξαρτάται. Με το GDebi έχεις το πακέτο κατεβασμένο στο
δίσκο και κάνεις εγκατάσταση, ενώ με το s/c το κατεβάζεις από τον server.
Άβαταρ μέλους
arpl
Open Member

Εγγραφη: Πέμ Μάιος 07, 2009 5:34 pm
Τοποθεσια: /dev/null
Operating System: NONE

Δημοσίευσηαπό Open Proskopos » Τετ Δεκ 08, 2010 12:50 pm

Δεν μπορώ να καταλάβω γτ ακόμα δεν μπορώ να συνδεθώ στο μσν.. Από κανένα πρόγραμμα.. Σπάνια απο emesene... Μπορείτε να μου πείτε εξ αρχής τι να κάνω? θα μπορούσε με κάποιο τρόπο να φταίει το δίκτυο? να υπάρχει κάποιο firewall που να εμποδίζει τα πακέτα απο msn? αλλά firewall δεν εχω.. :\ κατι παρόμοιο?

επίσης όταν by default ανοίγει ενα πρόγραμμα από το ubuntu center, πως το ανοίγω απο GDebi? που το βρίσκω στον κατάλογο?
"In a world without end, my will is eternal. But a quest for the source of immortality will awaken the Guardian."
----------

"If you reveal your secrets to the wind, you should not blame the wind for revealing them to the trees."
Άβαταρ μέλους
Open Proskopos
Open Member

Δημοσίευσηαπό cyberpython » Τετ Δεκ 08, 2010 2:14 pm

arpl έγραψε:Δεν κάνει update. Του δίνεις ένα *.deb και αυτό κατεβάζει αν χρειάζεται τα υπόλοιπα
πακέτα(*.deb) από τα οποία εξαρτάται. Με το GDebi έχεις το πακέτο κατεβασμένο στο
δίσκο και κάνεις εγκατάσταση, ενώ με το s/c το κατεβάζεις από τον server.

Nope - το Software Center έχει ενσωματώσει τις λειτουργίες του GDebi και κάνει κανονικά εγκατάσταση αυτόνομων πακέτων .deb.
Το συγκεκριμένο .deb προκαλεί updates έμμεσα γιατί έχει dependencies στις τελευταίες εκδόσεις των libpurple κτλ. από το PPA του Pidgin.
Open Proskopos έγραψε:Δεν μπορώ να καταλάβω γτ ακόμα δεν μπορώ να συνδεθώ στο μσν.. Από κανένα πρόγραμμα.. Σπάνια απο emesene... Μπορείτε να μου πείτε εξ αρχής τι να κάνω? θα μπορούσε με κάποιο τρόπο να φταίει το δίκτυο? να υπάρχει κάποιο firewall που να εμποδίζει τα πακέτα απο msn? αλλά firewall δεν εχω.. :\ κατι παρόμοιο?

επίσης όταν by default ανοίγει ενα πρόγραμμα από το ubuntu center, πως το ανοίγω απο GDebi? που το βρίσκω στον κατάλογο?

Για να εγκαταστήσεις την τελευταία έκδοση του pidgin από το παραπάνω PPA:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo add-apt-repository ppa:pidgin-developers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

σε αυτό το σημείο πρέπει να σου πει οτι θα αναβαθμιστούν (πιθανόν ανάμεσα σε άλλα) τα :
Κώδικας: Επιλογή όλων
  libgadu3 libpurple-bin libpurple0 pidgin pidgin-data
Άβαταρ μέλους
cyberpython
Open Member

Εγγραφη: Τετ Μάιος 20, 2009 10:50 pm
Operating System: Ubuntu

Δημοσίευσηαπό Open Proskopos » Τετ Δεκ 08, 2010 2:39 pm

Τα έχω κάνει όλα αυτά... αλλά τίποτα.. είδα οτι εχει ενα default firewall το ubuntu... ufw νομίζω... δεν ήταν enable, αλλά το έκανα disable καλου κακού και παλι δεν μπαίνω... ακόμα και kopete έβαλα και τίποτα... Μήπως βάζω κανένα proxy στις ρυθμίσεις του pidgin?

Αν και πλεόν σκέφτομαι ότι κάτι αλλο τρέχει και δεν φταίει το pidgin... Αφου δεν μπαίνω από πουθενα... Μήπως να κάνω ρύθμιση κάτι άλλο?
----------

Άβαταρ μέλους
Open Proskopos
Open Member

Δημοσίευσηαπό netharis » Πέμ Δεκ 09, 2010 2:35 am

Οι servers της MS συνήθως ban-άρουν κάποιες IP, για διάφορους λόγους. Άν και το βρίσκω απίθανο να μην έχεις αλλάξει διεύθυνση απο τις 25 Νοεμβρίου, δοκίμασε ένα reboot του router.
Πέρα απο το pidgin, π.χ στο AMSN όταν πας να συνδεθείς τι error δίνει;
Άβαταρ μέλους
netharis
Open Member

Εγγραφη: Κυρ Μάιος 10, 2009 3:50 pm
Operating System: NetBSD 5.0.1; Debian Lenny; Arch Linux

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Software

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 1 επισκέπτης (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα