Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Δευτ Δεκ 16, 2019 12:22 pm
foss.aueb.gr

Hardware

Build a Six-headed, Six-user Linux System

Ερωτήσεις σχετικές με υποστήριξη Hardware, Drivers, Chipsets, etc

Re: Build a Six-headed, Six-user Linux System

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Κυρ Φεβ 07, 2010 3:38 pm

Οκ , λάθος μου :P
Άλλη φορά δε θα κάνω υποθέσεις :D

Λοιπόν μπορείς να ξεκινήσεις επιπλέον X sessions με την εντολή
startx -- :n #n αριθμος από το 0-5

Το session θα ξεκινήσει με τον user που εκτέλεσε την εντολή.

Όπως έχουμε λοιπόν στα 6 πρώτα virtual terminals (tty1-tty6) έχουμε command line sessions στα υπόλοιπα 6 μπορούμε να έχουμε x sessions όπως είπα νωρίτερα. (Στο 0 μας ξεκινάει έτσι κι αλλιώς οπότε παίξε από το 1 και μετά)
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Δημοσ.: 258
Εγγραφη: Παρ Μάιος 08, 2009 12:14 am
Operating System: .:/ arch \:.

Δημοσίευσηαπό necrofear » Κυρ Φεβ 07, 2010 3:49 pm

root@alexis-laptop:~# startx --1

Fatal server error:
Server is already active for display 0
If this server is no longer running, remove /tmp/.X0-lock
and start again.

Please consult the The X.Org Foundation support
at http://wiki.x.org
for help.

ddxSigGiveUp: Closing log
any idea?
necrofear
Open Member

Δημοσ.: 25
Εγγραφη: Τετ Φεβ 03, 2010 5:37 pm
Operating System: Debian Lenny

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Κυρ Φεβ 07, 2010 4:20 pm

Ναι, η εντολή είναι
Κώδικας: Επιλογή όλων
startx -- :1

Επίσης καλύτερα εκτέλεσε την ως απλός χρήστης και όχι ως root.
Εκτέλεσε την από κάποιο από τα tty1-tty6 και αν κάνεις νέο χρήστη για να τη δοκιμάσεις πρέπει να έχει ήδη το .xauthority και κάποια άλλα configurations οπότε κάνε login με αυτόν μία φορά από το αρχικό xsession για να δημιουργηθούν. Αν το κάνεις με το χρήστη που έχεις ήδη θα είσαι οκ.
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Δημοσίευσηαπό necrofear » Κυρ Φεβ 07, 2010 6:26 pm

Οκ λειτουργεί περικλή ευχαριστώ πολύ.Απλά δεν ξέρω αν είναι η λειτουργία του σωστή.Εννοώ μπαίνω με γραφικό κανονικά από έναν χρήστη έστω Α.Στη συνέχεια ανοίγω κάποιο virtual console έστω στο tty1 και μπαίνω με άλλον χρήστη έστω τον Β.Πατάω startx -- :1(βασικά δεν κατάλαβα τι κάνει το n αν είναι 2,3,4 ή 5) και ξεκινάει ο χρήστης Β με γραφικό.Τώρα αν πατησω ctr+alt+F7 ή αν έχω βάλει και τρίτο χρήστη πατήσω π.χ ctr+alt+F2(αν τον έχω βάλει στο tty2) χάνεται το γραφικό για τον Β μπορώ να γυρίσω στο tty1 αλλά χωρίς γραφικό πλέον και με control+alt+F7 γυρνάω στο γραφικό του αρχικου χρήστη.(απλά το να χάνεται το γραφικό κάθε φορά του δεύτερου χρήστη ή του τρίτου δεν μου αρέσει:p)
necrofear
Open Member

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Κυρ Φεβ 07, 2010 7:08 pm

Ο X λόγο standard ξεκινάει στο tty7. Τα tty επίσης είναι από 1-6 text-based και το 7 γραφικό. Από το 7(display 0) και μετά προστίθενται νέα "displays". Έτσι ένα 2o γραφικό περιβάλλον θα πάει στο tty8(display 1 -- Ctrl+Alt+F8),9(display 2) κλπ.

Το startx γνωρίζει πως να ξεκινήσει τον X και γνωρίζει το standard και για αυτό προσθέτει displays από το 7 και μετά. Επίσης διαβάζει κάποια configuration αρχεία για να το τι session θα ξεκινήσει, τι περιβάλλον θα τρέξει κλπ (και νομίζω το πρώτο που κοιτάει είναι το .xinitrc). Η όλη διαδικασία είναι να καλέσει το xinit με σωστά args. Το --:n είναι το diplay που θα τρέξει ο X.

Αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορείς να ξεκινήσεις τον X σε ένα άλλο tty.
Όταν λέμε ότι ξεκινάει ο X συνήθως εννοούμε ότι ξεκινάει ο xdm. Στη πραγματικότητα δε χρειάζεται καν αυτό. Σκέψου τον xdm σαν login manager που ξέρει τι λέει το standard και θα ξεκινήσει ένα session στο tty7 πάντα, παρακολουθεί τα displays και ξέρει πως να λειτουργεί και σαν display manager.

Υπάρχουν άλλοι login managers όπως qingy ή cdm που κάνουν login στο tty που θα τρέξουν. Δε ξεκινάνε ποτέ τον xdm και τα πάντα τρέχουν κάτω από το tty τους.
Αν προσέξεις για να αλλάξεις από γραφικό tty σε console πατας Ctrl+Alt+F? ενώ από console σε console μόνο Alt+F?, έτσι με έναν τέτοιο login manager είναι σαν να είσαι πάντα σε tty.
Computers are simple. You just write an instruction and they follow it.
Εικόνα
a cookie! ~ i.will.do.science.to.it! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσ.: 554
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 1:55 am
Τοποθεσια: (void *)NULL
Operating System: ~ Arch ~ .: Gentoo :.

Δημοσίευσηαπό necrofear » Κυρ Φεβ 07, 2010 7:18 pm

Ωραία νομίζω το κατάλαβα αυτό που λες.Εγώ λοιπόν έστω πατάω ctrl+alt+F1 και μπαίνω από έναν άλλο χρήστη και πατάω startx --:1 οπότε από ότι κατάλαβα το δεύτερο γραφικό θα πάει στο tty8.Αν όμως πατήσω ctrl+alt+F7 πάω στο πρώτο γραφικό.Κανονικά αν κατάλαβα τι λες οταν πατήσω ctr+alt+F8 θα έπρεπε να πάω στο δεύτερο γραφικό πράγμα που δεν συμβαίνει.(κανονικά νομίζω δεν θα έπρεπε να υπήρχε πρόβλημα αφού αν πατήσω startx --:1 θα πάει στο display 1 δηλαδή ctrl+alt+F8).

edit: ΟΚ δούλεψε τουλάχιστον στο tty9 η εναλλαγή των γραφικών περιβαλλόντων.Ευχαριστώ πολύ ivan και master_x
edit: Να προσθέσω πως δεν μου λειτουργεί με τίποτα στο display 1(δηλαδή στο tty8 φαντάζομαι θα είναι δεσμευμένο ούτοσι άλλως όταν πατάω ctrl+alt+F8 βλέπω κάτι στην οθόνη,τώρα τι ακριβώς είναι θα σας γελάσω ).
necrofear
Open Member

Re: Athens foss-community gathering

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Πέμ Ιούλ 08, 2010 4:39 am

ωραία! :D
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Hardware

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 1 επισκέπτης (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα