Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Πέμ Οκτ 17, 2019 6:43 am
foss.aueb.gr
Αρχική Κοινότητας Foss Aueb Projects

Projects

VideoInput Library for Linux

foss-aueb members' projects - share the c0d3

VideoInput Library for Linux

Δημοσίευσηαπό AmmarkoV » Κυρ Ιουν 13, 2010 4:45 pm

Ελληνικά :
Αυτή είναι μια βιβλιοθήκη για Video Input σε κάποιο GNU/Linux distro με υποστήριξη V4L2
Ουσιαστικά μπορεί να ανοίξει κάποια συσκευή Video ( πχ /dev/video0 ) σε οποιαδήποτε ανάλυση υποστηρίζεται και να εξάγει pixel data.. Περιέχει και ένα Tester Unit για όσους θέλουν να την κοιτάξουν στα γρήγορα , και μπορεί να εξάγει snapshots σε μορφή .ppm ..
Είναι μέρος του GuardDog Project και είναι GPL , ενώ στο μέλλον σκοπεύω να την κάνω και cross platform :D
Επίσης είναι σχετικά stable αν και έχω στο μυαλό μου αρκετές προσθήκες που θα κάνω στο κοντινό μέλλον

Παρότι έχω μέσα ένα make bash script προσωπικά χρησιμοποιώ Code::Blocks για το development οπότε αν το έχετε μπορείτε να δοκιμάσετε να ανοίξετε κατευθείαν το .cbp αρχείο

Τα compiled binaries libVideoInput.a and VideoInputTester/bin/Debug/VideoInputTester είναι compiled για x64 αρχιτεκτονική , οπότε αν έχετε 32bit PC θα πρέπει αναγκαστικά να κάνετε ./make πριν δοκιμάσετε..

English :
This is a V4L2 C/C++ library!
It also has a Tester app in the VideoInputTester dir
You can easily compile the project using Code::Blocks and openning the .cbp

The binaries libVideoInput.a and VideoInputTester/bin/Debug/VideoInputTester are compiled for x64 architecture ( you can check it using "file libVideoInput.a" from your terminal )
Will add more to the readme file and the main lib to fix compatibility with V4L ( not only V4L2 devices )

http://github.com/AmmarkoV/VideoInput :D
Εικόνα
I would love to change the world, but they won't give me the source code.
Άβαταρ μέλους
AmmarkoV
Open Member

Δημοσ.: 137
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 2:18 pm

Επιστροφή στην Projects

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχουν 0 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 0 επισκέπτης (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα