Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Κυρ Σεπ 15, 2019 12:50 pm
foss.aueb.gr

Λειτουργικά Συστήματα

Αξίζουν τα Fedora spins?

Νέα και απόψεις για όλα τα ανοιχτά OS(Linux, BSD, Unix, etc)

Αξίζουν τα Fedora spins?

Δημοσίευσηαπό Open Proskopos » Τρί Ιαν 24, 2012 1:34 pm

Βασικά ο τίτλος τα λέει όλα.. ;)

Θέλω να αλλάξω λειτουργικό linux, και να φύγω απο ubuntu... διάβασα σε ένα άρθρο ότι το τελευταίο fedora είναι πολύ καλό και σκέφτομαι να βάλω αυτό.. Διάβασα για τα spins του ότι και καλά απο την εγκατάστασή του έχει προεγκατεστημένες κάποιες εφαρμογές για συγκεκριμένους τομείς... Αξίζει να εγκαταστήσω κάποιο spin ή να βάλω την βασική έκδοση και ότι θέλω το προσθέτω μετά...?
"In a world without end, my will is eternal. But a quest for the source of immortality will awaken the Guardian."
----------

"If you reveal your secrets to the wind, you should not blame the wind for revealing them to the trees."
Άβαταρ μέλους
Open Proskopos
Open Member

Δημοσ.: 79
Εγγραφη: Παρ Ιαν 22, 2010 12:57 am
Τοποθεσια: In the Cloud....

Re: Αξίζουν τα Fedora spins?

Δημοσίευσηαπό Raven » Τρί Ιαν 24, 2012 2:34 pm

Open Proskopos έγραψε:Βασικά ο τίτλος τα λέει όλα.. ;)

Θέλω να αλλάξω λειτουργικό Linux, και να φύγω απο ubuntu... διάβασα σε ένα άρθρο ότι το τελευταίο fedora είναι πολύ καλό και σκέφτομαι να βάλω αυτό.. Διάβασα για τα spins του ότι και καλά απο την εγκατάστασή του έχει προεγκατεστημένες κάποιες εφαρμογές για συγκεκριμένους τομείς... Αξίζει να εγκαταστήσω κάποιο spin ή να βάλω την βασική έκδοση και ότι θέλω το προσθέτω μετά...?

Γνώμη μου φυσικά, αλλά η Fedora είναι από τις χάλια διανομές! Κάθε έκδοση που βγαίνει έχει και από ένα καινούριο bug που πραγματικά σε κάνει να χάνεις την υπομονή σου! Πχ. για τις δύο τελευταίες κυκλοφορίες έχω ακούσει από 2-3 άτομα ότι τους βγάζει συνέχεια μηνύματα για hard drive fails και αφού τον τεστάρουν με χίλια δυό προγράμματα δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα!

Τα περισσότερα bugs που έχω συναντήσει εγώ έχουν να κάνουν με το NetworkManager πού όποτε θυμάται καταρρέει...

Όσο για τα προεγκατεστημένα προγράμματα, θα έλεγα ότι ισχύει το ανάποδο. Κάποια plugins, codecs κτλ όπως flash κ.ά. και δεν είναι εγκατεστημένα και θα κάθεσαι να ψάχνεις πώς να τα εγκαταστήσεις, γιατί στο site τους αντί για οδηγίες, έχουν ένα μήνυμα που σου λέει ότι επειδή είναι proprietary είναι evil κτλ και δεν πρέπει να τα εγκαταστήσεις, την ώρα που εσύ θα θες απλά να ακούσεις ένα γα**μένο .mp3 ή να δείς ένα video στο youtube σαν άνθρωπος...

IMHO (και πολλών άλλων αν κρίνω από σχόλια στο Internet), η Fedora είναι μόνο για εκείνους που έχουν Red Hat Server και θέλουν κάτι αντίστοιχο σε Desktop. That said, από τις μεγάλες διανομές πάντα ήμουν fun του OpenSuSe....

Edit: Τώρα πρόσεξα ότι για τις εφαρμογές αναφερόσουν στα spins. Και πάλι βέβαια, αν κάνεις spin στην αποτυχία, αποτυχία θα πάρεις *harsh*
Real eyes realize real lies...
Άβαταρ μέλους
Raven
Open Member

Δημοσ.: 5
Εγγραφη: Δευτ Ιουν 27, 2011 10:39 pm

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Τρί Ιαν 24, 2012 3:52 pm

Linux mint seems popular these days...

Επίσης για fedora μπορείς να μπεις στο irc στο #fedora-el και να ρωτήσεις γνώμες αν και όποιον και αν ρωτήσεις για τη διανομή που χρησιμοποιεί κάτι καλό θα έχει να πει :P

Εγώ λέω αν έχεις χρόνο και όρεξη να βάλεις και να δεις από μόνος σου :)
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Δημοσ.: 258
Εγγραφη: Παρ Μάιος 08, 2009 12:14 am
Operating System: .:/ arch \:.

Δημοσίευσηαπό Open Proskopos » Τρί Ιαν 24, 2012 4:04 pm

Master_ex έγραψε:Linux mint seems popular these days...

Επίσης για fedora μπορείς να μπεις στο irc στο #fedora-el και να ρωτήσεις γνώμες αν και όποιον και αν ρωτήσεις για τη διανομή που χρησιμοποιεί κάτι καλό θα έχει να πει :P

όρεξη έχω.. χρόνο δεν εχω.. σε 5 μέρες μπαίνω στρατό.. ;)
θα το κοιτάξω το μιντ παντως.. το ειχα διαβασει και αυτο αλλά δεν μου ηταν τόσο γνωστό... Για να το προτίνεις θα το δω.. ;)
"In a world without end, my will is eternal. But a quest for the source of immortality will awaken the Guardian."
----------

"If you reveal your secrets to the wind, you should not blame the wind for revealing them to the trees."
Άβαταρ μέλους
Open Proskopos
Open Member

Δημοσ.: 79
Εγγραφη: Παρ Ιαν 22, 2010 12:57 am
Τοποθεσια: In the Cloud....

Δημοσίευσηαπό Raven » Τρί Ιαν 24, 2012 9:24 pm

Open Proskopos έγραψε:
Master_ex έγραψε:Linux mint seems popular these days...

όρεξη έχω.. χρόνο δεν εχω.. σε 5 μέρες μπαίνω στρατό.. ;)
θα το κοιτάξω το μιντ παντως.. το ειχα διαβασει και αυτο αλλά δεν μου ηταν τόσο γνωστό... Για να το προτίνεις θα το δω.. ;)

το Linux Mint είναι καλό μεν, αλλά δεν απέχει και πολύ απο Ubuntu (αν εξαιρέσεις το ότι αντί για Unity έχει επιλογή ανάμεσα σε Mate/fork του Gnome 2.x και Cinnamon/spin του Gnome Shell). Αν έχεις βαρεθεί τα Ubuntu γενικά δεν νομίζω ότι θα ενθουσιαστείς πολύ με το Linux Mint.

Ιδιαίτερα εντυπωσιακό πάντως (και πολύ lightweight) είναι το Bodhi Linux. Είναι κι αυτό βασισμένο σε Ubuntu αλλά χρησιμοποιεί το Enlightenment για DE και είναι πολύ όμορφο και ελαφρύ (αν και δεν το έχω εγκαταστήσει ποτέ σε raw hw :D )

Αν όμως δεν έχεις πολύ χρόνο όπως λές θα σου έλεγα καλύτερα να μην βάλεις ακόμα τίποτα, γιατί όσο να 'ναι αν βάλεις κάτι καινούριο και δεν το έχεις συνηθίσει ακόμα, μπορεί να γίνει καμμιά στραβή και μετά να μην προλαβαίνεις να το φτιάξεις... ή ακόμα χειρότερα να συνειδητοποιήσεις ότι δεν σου αρέσει καθόλου ή σου μειώνει την παραγωγικότητα!
Real eyes realize real lies...
Άβαταρ μέλους
Raven
Open Member

Δημοσ.: 5
Εγγραφη: Δευτ Ιουν 27, 2011 10:39 pm

Δημοσίευσηαπό HdkiLLeR » Τετ Ιαν 25, 2012 7:40 pm

Raven έγραψε:Γνώμη μου φυσικά, αλλά η Fedora είναι από τις χάλια διανομές! Κάθε έκδοση που βγαίνει έχει και από ένα καινούριο bug που πραγματικά σε κάνει να χάνεις την υπομονή σου! Πχ. για τις δύο τελευταίες κυκλοφορίες έχω ακούσει από 2-3 άτομα ότι τους βγάζει συνέχεια μηνύματα για hard drive fails και αφού τον τεστάρουν με χίλια δυό προγράμματα δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα!

Το Fedora, όπως και το Debian, Mint, Ubuntu, etc είναι distributions. Συνεπώς το μόνο που κάνουν είναι να παίρνουν τα source packages (απο τους upstream, όπως Αpache foundation, Μozilla, etc) και να κάνουν ένα binary build και ενα repackaging (το Slackware, Gentoo, etc δεν κάνουν ουτε αυτό μιας και είναι source-based distros). Οπότε εάν ένα software έχει bugs αυτό δεν νομίζω ότι οφείλεται στο distro μιας και δεν είναι αυτό που έχει γράψει το software -- τα περισσότερα bugs είναι cross distro (δες στο lwn τα τελευταία security fixes). Φυσικά και υπάρχουν μερικές περιπτώσεις όπου patching που κάνουν μερικές distros για να κάνουν facilitate file-system layout differences, ή specific distro "features" έχουν κάνει introduce bugs (old time favorite: Debian + SSL), αλλά το ποσοστό είναι πάρα πολυ μικρό.

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο υπέρ του Fedora, απλά το αναφέρω για να γνωρίζουμε που ακριβώς είναι το πρόβλημα όταν κάνουμε κριτική για ένα distribution. Το Fedora είναι το "testing" brunch του RedHat. Ότι new package βγαίνει, το βάζει το new Fedora ώστε να κάνει debugging for free = o κόσμος το δοκιμάζει, τα bugs κάνουν kick in, το Fedora το κάνει report στους upsteram devs και το software γίνεται πιο mature. Όταν το x/y/z package γίνει αρκετά mature και stable, το περνάνε στο redhat, το οποίο "πουλάνε" για πιο stable, etc. Το Debian το ίδιο κάνει με το stable, testing, και unstable branch που έχει. Το ότι όποιος τρέχει stable είναι stable, αυτό είναι καθαρά λόγο software maturity (τρέχεις 10 versions πίσω, so you know that you are relatively in a good shape as far as bugs are concerned).
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------
Άβαταρ μέλους
HdkiLLeR
Open Member

Δημοσ.: 36
Εγγραφη: Παρ Μάιος 15, 2009 2:57 am
Τοποθεσια: Manhattan - New York

Επιστροφή στην Λειτουργικά Συστήματα

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχουν 0 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 0 επισκέπτης (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα