Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Κυρ Απρ 21, 2019 9:17 pm
foss.aueb.gr
Αρχική Κοινότητας Foss Aueb Προτάσεις και ιδέες

Προτάσεις και ιδέες

about:events

Τί θέλετε να δείτε? Τι έχετε να δείξετε? Θέματα, Ιδέες, προσχέδια παρουσιάσεων

about:events

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Τρί Νοέμ 10, 2009 4:09 pm

Είστε ελεύθεροι να προτίνετε, να κατευθύνετε και να κάνατε ότι παρατηρήσεις θέλετε (too many, too much, δε μας φτάνει η ώρα, προτιμάω το τάδε, δε καταλαβαίνω τι γράφεις κλπ). Έτσι κι αλλιώς δε χρειάζομαι δικαιολογία για να σας κάνω ban.

Επίσης μη ξεχνάτε ότι είμαστε κοινότητα και σαν αυτή είμαστε εδώ για να μοιραστούμε αυτά που ξέρουμε, οπότε αν θέλει κάποιος να προτίνει και να παρουσιάσει ένα θέμα ή να διοργανώσει ένα event να το κάνει. Δε πρέπει να περιμένετε από εμάς (εμένα, τον JesusSuperstar, τον c00kie, τον εαυτό μου, τους φανταστικούς μου φίλους, τους Moderators και τα παιδιά που ασχολούνται) να κάνουν τα πάντα, εσείς πρέπει να ζητάτε πράγματα, κι όποιος ξέρει να απαντάει-διοργανώνει-παρουσιάζει.
Τί θέλετε να δείτε, τί σας ενδιαφέρει, τί δεν κατανοείτε, τί δε μπορείτε να κάνετε, τί κάνετε καλύτερα, τί δε μπορείται να κάνετε ικανοποιητικά ?

It's not about Linux, it's about free knowledge and sharing.

Δείτε αυτά τα δύο topics:
[@ Requests in Question]
[@ Event WishList]
Computers are simple. You just write an instruction and they follow it.
Εικόνα
a cookie! ~ i.will.do.science.to.it! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσ.: 554
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 1:55 am
Τοποθεσια: (void *)NULL
Operating System: ~ Arch ~ .: Gentoo :.

Re: about:events

Δημοσίευσηαπό AmmarkoV » Τρί Νοέμ 10, 2009 6:45 pm

Προτείνω να έχουμε default πράγματα να κάνουμε!
Δηλαδή!
Ο καθένας σχεδόν πάντα έχει πράγματα τα οποία φτιάχνει κατα καιρούς..
Στο πλαίσιο λοιπόν του foss να συνεργαζόμαστε έτσι ώστε όλοι να ασχολούνται με καινούργια πράγματα και να ανοίγει το μάτι μας..!

Επίσης προτείνω να Webcam-ο-σκοπήσουμε ένα Tutorial με installation σε Ubuntu με Speech , Screenshots , γυμνές φωτογραφίες του Άρη και του Ιβάν , πολύ eye candy και υπερπαραγωγή δηλαδή και να το ανεβάσουμε στα FOSS Presentations (see also [@ FOSS Meeting Broadcast/Records!] ).
Έτσι ώστε όποτε θελήσει κάποιος να το δεί να είναι στην διάθεση του..
Αντίστοιχα θα μπορούμε να ανεβάσουμε για το ίδιο με Virtual Machines..!
Πιστεύω οτι αυτό θα είναι full πρακτικό γιατί ο καθένας θα μπορεί από το PC ακι του στο ζεστό του το σπίτι να δεί περίπου περι τίνος πρόκειται και στην συνέχεια αν ψηθεί να έρθει

Ας πούμε ώς μέρος του default job list να μαζευτούμε , να σας δείξω πώς παίρνω τα input από webcams κτλ , το καταπληκτικό σύστημα που έχω ήδη φτιάξει , τα cloning scripts και να του βάλουμε ακόμα πιο πολλά πράγματα , πολλαπλά feeds , υπότιτλους , surround ήχο ( χαχαχαα ) κτλ..!
Εικόνα
I would love to change the world, but they won't give me the source code.
Άβαταρ μέλους
AmmarkoV
Open Member

Δημοσ.: 137
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 2:18 pm

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Τρί Νοέμ 10, 2009 7:04 pm

AmmarkoV έγραψε:Προτείνω να έχουμε default πράγματα να κάνουμε!
Δηλαδή!
Στο πλαίσιο λοιπόν του foss να συνεργαζόμαστε έτσι ώστε όλοι να ασχολούνται με καινούργια πράγματα και να ανοίγει το μάτι μας..!

OK αν και πάλι μάλλον εσύ και ο ivan θα μιλάτε όλη την ώρα :lol: . Επίσης ίσως θα είχε νόημα να "παίρνουμε" παρουσίες πρώτα και μετά να κανονίζουμε κάτι τέτοιο έτσι ώστε αν είναι λίγα τα άτομα που θα μιλήσουν και παραβρεθούν να μπορούμε να έχουμε πιο ευέλικτο πρόγραμμα.

AmmarkoV έγραψε:Επίσης προτείνω να Webcam-ο-σκοπήσουμε ένα Tutorial με installation σε Ubuntu με Speech , Screenshots , γυμνές φωτογραφίες του Άρη και του Ιβάν , πολύ eye candy και υπερπαραγωγή δηλαδή και να το ανεβάσουμε στα FOSS Presentations.
Έτσι ώστε όποτε θελήσει κάποιος να το δεί να είναι στην διάθεση του..
Αντίστοιχα θα μπορούμε να ανεβάσουμε για το ίδιο με Virtual Machines..!
Πιστεύω οτι αυτό θα είναι full πρακτικό γιατί ο καθένας θα μπορεί από το PC ακι του στο ζεστό του το σπίτι να δεί περίπου περι τίνος πρόκειται και στην συνέχεια αν ψηθεί να έρθει

Ας ρίξουμε μια ματιά μήπως υπάρχει ήδη (αν και τα speech comments και οι γυμνές φωτογραφίες δε νομίζω να υπάρχουν πουθενά) :P

AmmarkoV έγραψε:Ας πούμε ώς μέρος του default job list να μαζευτούμε , να σας δείξω πώς παίρνω τα input από webcams κτλ , το καταπληκτικό σύστημα που έχω ήδη φτιάξει , τα cloning scripts και να του βάλουμε ακόμα πιο πολλά πράγματα , πολλαπλά feeds , υπότιτλους , surround ήχο ( χαχαχαα ) κτλ..!

ok, σε event ή σε άσχετη φάση?
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Δημοσ.: 258
Εγγραφη: Παρ Μάιος 08, 2009 12:14 am
Operating System: .:/ arch \:.

Δημοσίευσηαπό AmmarkoV » Τετ Νοέμ 11, 2009 12:04 am

Master_ex έγραψε:OK αν και πάλι μάλλον εσύ και ο ivan θα μιλάτε όλη την ώρα :lol: .

lol ρε ..! :cyclops:

Master_ex έγραψε:ok, σε event ή σε άσχετη φάση?

Σε ότι προτιμάτε..
Και ως μέρος ενός event μπορεί να ενδιαφέρει και τους παρευρισκόμενους ίσως κάποια από τα πράγματα με τα οποία θα ασχολιόμαστε..! :roll:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AmmarkoV
Open Member

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Τετ Νοέμ 11, 2009 12:22 pm

AmmarkoV έγραψε:Σε ότι προτιμάτε..
Και ως μέρος ενός event μπορεί να ενδιαφέρει και τους παρευρισκόμενους ίσως κάποια από τα πράγματα με τα οποία θα ασχολιόμαστε..! :roll:

Μπορούμε να κανονίσουμε ένα meeting στο irc όσοι ενδιαφέρονται για να κόψουμε κίνηση και να κανονίσουμε πότε θα γίνει και ποιοι θα παρουσιάσουν κάτι. :ugeek:
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Δημοσ.: 258
Εγγραφη: Παρ Μάιος 08, 2009 12:14 am
Operating System: .:/ arch \:.

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Τετ Νοέμ 11, 2009 10:20 pm

2 μέρες το διαβάζω αυτό που έχει γράψει ο Ammar αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω :P
Αυτό που λες είναι ότι καθώς όλοι ασχολούμαστε με κάτι, θα μπορούσαμε αυτό το κάτι να το παρουσιάζουμε κιόλας. Και μετά να έχουμε κάτι σαν ένα public repo που όποιος θέλει να ασχοληθεί να ζητάει access και να παίζει..

Συμφωνώ στο video-cast με κάποιο installation, το λέγαμε και με τον Άρη να το κάνουμε, αλλά αφού λείπει μπορούμε να γδυθούμε οι δυό μας :D :D xD
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσίευσηαπό AmmarkoV » Τετ Νοέμ 11, 2009 11:46 pm

Η γραφή μου είναι κρυπτική..

Δηλαδή πχ , την τελευταία εβδομάδα έχω ασχοληθεί με
#0 V4L2
#1 Πώς να ρυθμίσω διάφορα apps ανάλογα με τον X driver έτσι ώστε να παίζουν με τις 3 κάμερες που έχω συνδεδεμένες σε ένα σύστημα
#2 Πώς να ρυθμίσω το Code:Blocks να βγάζει κατευθείαν και exe compiled για Windows ( φτιάχνοντας ένα profile για mingw32 ) και για Linux με κανονικό gcc , cross platformity for great justice!
#3 Πώς να ρυθμίσω την mysql έτσι ώστε να κάνω cross compile και με mysql
#4 Πώς να setάρω το arduino για embedded programming από Linux..!
#5 παλιά παιχνίδια με MAME , DosBox κτλ
και άλλα..

Όλα τα παραπάνω είναι μικρά πραγματάκια , δεν κολλάνε σε presentations , αντιθέτως μπορεί όντως να ενδιαφέρουν κάποιον και να του είναι χρήσιμα , αντίστοιχα με τις δικές μου ασχολίες μπορεί ο Ivan ξέρωγω να έπαιξε με το X πράγμα και να μην δούλεψε , ή να έκανε μια modifιά και να έβαλε ένα rootkit στο μηχάνημα του foss :D , ο 3ος να έχει πεί κάτι άλλο..
Νομίζω λοιπόν οτι γενικά λοιπόν όλα μαζί είναι αρκετά σημαντικά σαν εμπειρίες και υπο μια έννοια σε βάζουν στο "πετσί" του συστήματος μέσω της χρήσης..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AmmarkoV
Open Member

Δημοσίευσηαπό Luke » Τρί Νοέμ 17, 2009 1:42 pm

Αν και είχε αναφερθεί και κάπου αλλού το επισημαίνω κι εγώ εδώ.
Καλό θα είναι να υπήρχε κάποιο μικρόφωνο (π.χ. αν γίνεται να χρησιμοποιηθούν αυτά της σχολής :?: ) ώστε να μπορούν να ακούν όλοι τον ομιλητή αλλά και να δίνεται και σε αυτόν που κάνει κάποια ερώτηση για την ακούν όλοι. Μπορεί να φαίνεται λεπτομέρεια αλλά νομίζω είναι σημαντικό, ειδικά για τους "πρωτάρηδες", διαφορετικά νομίζω σε κάποιες φάσεις χάνουν τη μπάλα και μαζί και το ενδιαφέρον.
Άβαταρ μέλους
Luke
Open Member

Δημοσ.: 17
Εγγραφη: Σάβ Μάιος 23, 2009 8:00 pm
Operating System: Ubuntu 11.04, Windows 7

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Τετ Νοέμ 18, 2009 12:20 am

Thnx for the tip ;) αλλά δε ξέρω αν μπορούμε να βρούμε μικρόφωνο.. :|
Θα το κοιτάξουμε και θα δούμε.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσίευσηαπό ala_mages » Τρί Δεκ 13, 2011 1:12 am

τι σκέφτεστε για το επόμενο event? ωραίo θα ήταν κάτι στο στυλ του multi-seat που έδειξε σήμερα ο Master_x, πολύ ενδιαφέρον. any ideas? :D
ala_mages
mangkas

Δημοσ.: 59
Εγγραφη: Τρί Μαρ 01, 2011 2:46 am
Operating System: Arch , Redhat

Επόμενο

Επιστροφή στην Προτάσεις και ιδέες

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχουν 2 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 2 επισκέπτες (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα