Αλλαγή γραμματοσειράς
Ημερομηνία Πέμ Ιουν 20, 2019 10:23 pm
foss.aueb.gr
Αρχική Κοινότητας Foss Aueb Προτάσεις και ιδέες

Προτάσεις και ιδέες

Νέο foss-aueb project

Τί θέλετε να δείτε? Τι έχετε να δείξετε? Θέματα, Ιδέες, προσχέδια παρουσιάσεων

Νέο foss-aueb project

Δημοσίευσηαπό TNT » Πέμ Φεβ 11, 2010 12:15 pm

Καμία ιδέα-πρόταση και όρεξη για να ξεκινήσουμε ένα open source project (http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt ή http://www.gnu.org/licenses/lgpl-3.0.txt); Ξέρω ότι έχετε ξεκινήσει κάποιοι το project για το διαγωνισμό (sigmod10contest), απευθύνομαι σε όσους δεν θα συμμετάσχουν στο εν λόγω project.
who am i?
Άβαταρ μέλους
TNT
Open Member

Δημοσ.: 119
Εγγραφη: Κυρ Δεκ 20, 2009 2:23 pm

Re: Νέο foss-aueb project

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Πέμ Φεβ 11, 2010 3:05 pm

Το sigmod σταμάτησε πριν καν αρχίσει οπότε αν έχεις καμία ιδέα πες τη και βλέπουμε :)
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Δημοσ.: 258
Εγγραφη: Παρ Μάιος 08, 2009 12:14 am
Operating System: .:/ arch \:.

Δημοσίευσηαπό TNT » Πέμ Φεβ 11, 2010 6:12 pm

ΟΚ!
Θα επανέλθω τότε με κάνα 2 ιδέες, όχι σήμερα, γιατί με δουλειά και γράψιμο σήμερα δεν έχουν μείνει αποθέματα ενέργειας.
Όποιος άλλος έχει κατά νου κάτι ενδιαφέρον ας το γράψει.

Τι σόι ΕΛ/ΛΑΚ κοινότητα είμαστε;; χωρίς έστω ένα project open source. :)
who am i?
Άβαταρ μέλους
TNT
Open Member

Δημοσίευσηαπό Master_ex » Πέμ Φεβ 11, 2010 6:19 pm

Οκ, εγώ είμαι μέσα :)

Θα δω και εγώ μήπως βρω τίποτα καλό ;)
Άβαταρ μέλους
Master_ex
Moderator

Δημοσ.: 258
Εγγραφη: Παρ Μάιος 08, 2009 12:14 am
Operating System: .:/ arch \:.

Re: [jargon]Νέο foss-aueb project

Δημοσίευσηαπό cyberpython » Πέμ Φεβ 11, 2010 7:01 pm

Αυτό το έχετε δει;
http://sourceforge.net/projects/jargon/
http://venus.cs.aueb.gr/forum/viewtopic.php?f=8&t=6882

Η έκδοση στο SF είναι σχετικά παλιά, αλλά αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να ανεβάσω κάπου την τελευταία έκδοση του κώδικα.
Το ξεκίνησα για να πάρω μέρος στο διαγωνισμό της εταιρείας ΕΛ/ΛΑΚ (όπου ήταν ανάμεσα και στις προτάσεις που επιλέχθηκαν), αλλά αποσύρθηκα λόγω υποχρεώσεων....

Όλος ο κώδικας είναι υπό την Apache License v2.0.

Το Νοέμβριο ξαναγράφτηκαν ο lexer και ο parser από την αρχή από ένα φίλο (elenardil στο SF - που από εδώ και πέρα δε θα έχει το χρόνο να ασχοληθεί άλλο μάλλον). Μένει η ολοκλήρωση της σημασιολογικής και η παραγωγή κώδικα(μάλλον σε κάποια άλλη γλώσσα προγραμματισμού π.χ. Java/Python).

Ο επεξεργαστής κώδικα (με αυτό ασχολήθηκα εγώ κυρίως) είναι σε πολύ καλό σημείο - μένει να γίνει το "δέσιμο" με το μεταγλωττιστή όταν αυτός είναι έτοιμος και να γραφτούν τα αρχεία βοήθειας.

Και ένα screenshot από τον επεξεργαστή κώδικα σε Linux:
Εικόνα

Edit: Δε ξέρω αν ήμουν αρκετά σαφής, αλλά αν κάποιος(/κάποιοι) ενδιαφέρεται να αναλάβει την ολοκλήρωση του μεταγλωττιστή είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτος. :D
Τελευταία επεξεργασία απο cyberpython την Παρ Φεβ 12, 2010 12:40 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
cyberpython
Open Member

Δημοσ.: 66
Εγγραφη: Τετ Μάιος 20, 2009 10:50 pm
Operating System: Ubuntu

Δημοσίευσηαπό TNT » Πέμ Φεβ 11, 2010 9:06 pm

Master_ex έγραψε:Οκ, εγώ είμαι μέσα :)

Θα δω και εγώ μήπως βρω τίποτα καλό ;)

Ώραια!!

Καταρχήν, αν δεν υπάρχουν ιδέες συγκεκριμένες για projects τουλάχιστον μπορούμε να συμφωνήσουμε σε ποιό τομέα θα κινηθούμε για να σκεφτούμε oss projects είτε που δεν έχουν υλοποιηθεί είτε που έχουν υλοποιηθεί σε μικρό βαθμό και δεν είναι ικανοποιητικές οι υπάρχουσες λύσεις.

Δηλαδή, το project μας θα αφορά ΒΔ, δίκτυα, ασφάλεια, πληροφοριακά συστήματα, administration, αυτό εννοώ να συμφωνήσουμε σε ποιό τομέα θα κινηθούμε. Εκτός βέβαια, ξανά λέω, αν υπάρχει μια ιδέα καλή, συμφωνούμε όλοι και δεν χρειάζεται να επιλέξουμε τομέα της πληροφορικής.

Όσο αναφορά τη φιλοξενία του project θα πρότεινα το sourceforge.
Και κάποιος από τους διαχειριστές του foss.aueb.gr να κάνει ένα λογαριασμό εκεί με username πχ fossaueb και email κάτι@aueb.gr, αν είναι δυνατόν, ώστε να έχει μια επισημότητα. Να σχετίζεται δηλαδή με αυτή τη κοινότητα.
who am i?
Άβαταρ μέλους
TNT
Open Member

Δημοσίευσηαπό Near » Παρ Φεβ 12, 2010 1:13 pm

Το θεμα δεν ειναι να βρουμε καποιο project, ειναι οτι ο καθενας ξερει καλυτερα καποιους τομεις.Οποτε μηπως να χωριστουμε σε ομαδες 2-3-4 ατομων και η καθε ομαδα να ασχοληθει μ ενα project το οποιο θα παρουσιασθει σε καποια συναντηση.
Καπως ετσι ειναι καλυτερο πιστευω γιατι για παραδειγμα εγω δεν μπορω να κανω κατι σ ενα project που αφορα Python etc :roll:
Άβαταρ μέλους
Near
Open Member

Δημοσ.: 31
Εγγραφη: Τετ Μάιος 13, 2009 9:11 pm

Δημοσίευσηαπό TNT » Παρ Φεβ 12, 2010 2:00 pm

Εγώ σκεφτόμουν μήπως συμφωνούσαμε σε ένα κοινό project, που ναι μεν θα χρησιμοποιήσουμε κοινή γλώσσα προγραμματισμού αλλά το ίδιο το πρόγραμμα θα το χωρίσουμε σε κομμάτια και μετά το κάθε κομμάτι θα το αναλάβει μια ομάδα. Δηλαδή π.χ. ένα πρόγραμμα για network sniffing, μια ομάδα θα αναλάβει να μάθει πως χρησιμοποιείς τη libpcap, μια ομάδα θα γράψει το Interface, μια άλλη ομάδα θα φτιάξει ένα api για την εφαρμογή κ.ο.κ. Δηλαδή ανάλογα με τις ικανότητες και τις γνώσεις του καθενός θα χωρίσουμε το ίδιο το Project σε τομείς, σε μέρη.
Το 2-3 project μου φαίνεται δύσκολο εδώ ένα project και δυσκολεύεσαι να το ολοκληρώσεις.
Και δεν μιλάμε για κάνα project όπως αυτά που μας ζητάνε στη σχολή για εργασία που το τελείωνεις σε ένα μήνα, εδώ συζητάμε να κάνουμε τίποτα σοβαρό. Επομένως αν θέλουμε τα πολλά θα χάσουμε και τα λίγα.

π.χ. πείτε ότι θέλουμε να φτιάξουμε ένα network εργαλείο.
Δεν θα φτιάξουμε μόνο να "σνιφάρει" το δίκτυο κάτι το οποίο 5 άτομα πχ (λέω τώρα, και λιγότερα..) θα το είχαν έτοιμο σε λίγες μέρες, αλλά θα κάτσουμε να φτιάξουμε μια ολόκληρη σουίτα network εργαλείων.
Για project τέτοιου μεγέθους μιλάω όχι project για να μάθουμε πώς γράφουμε πχ c++ θα πρέπει κάποιος πχ να ξέρει ήδη c++, qt, δίκτυα, πρωτόκολλα κλπ για να συμμετάσχει σε ένα τέτοιο project.
who am i?
Άβαταρ μέλους
TNT
Open Member

Δημοσίευσηαπό TNT » Τρί Φεβ 16, 2010 12:26 pm

Δεν έχει κανείς κάτι υπόψιν του;
να πω μια ιδέα τότε που είναι και δική μου ανάγκη:

Έχεις ένα φάκελο με υποφακέλους κλπ και μέσα βρίσκονται χιλιάδες pdf, docs, txts αρχεία.
Θες να αναζητήσεις τη φράση π.χ. "linked list implemented with arrays" μέσα σε αυτά τα αρχεία και να πάρεις μια λίστα με όσα την περιέχουν, όλα όμως.
Άρα η εφαρμογή να ανοίξει όλα τα documents (ένα κατάλληλο reader για κάθε format) να τα σκανάρει να βρει αν περιέχουν τη φράση και να σου επιστρέψει τη λίστα με τα documents.
Και φυσικά να είναι αποδοτική η εφαρμογή γιατί μπορεί να έχεις 800000 αρχεία όχι 100.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο, παρόμοια υπάρχουν.
Αν δείτε και τα μαθήματα του πανεπιστημίου "συστήματα ανάκτησης πληροφοριών" και "εξόρυξη γνώσης από Βάσεις δεδομένων και τον παγκόσμιο ιστό".
Μπορείτε να ακούγεται χαζό, δεν ξέρω, μπορεί να είναι και εύκολο δεν έχω ασχοληθεί απλά σας λέω μια ιδέα.
who am i?
Άβαταρ μέλους
TNT
Open Member

Δημοσίευσηαπό c00kiemon5ter » Τρί Φεβ 16, 2010 4:06 pm

Κώδικας: Επιλογή όλων
$ man grep
Computers are simple. You just write an instruction and they follow it.
Εικόνα
a cookie! ~ i.will.do.science.to.it! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
c00kiemon5ter
cookie hunter

Δημοσ.: 554
Εγγραφη: Δευτ Μάιος 11, 2009 1:55 am
Τοποθεσια: (void *)NULL
Operating System: ~ Arch ~ .: Gentoo :.

Επόμενο

Επιστροφή στην Προτάσεις και ιδέες

foss.aueb.gr

Μελη σε συνδεση

Συνολικά υπάρχει 1 μέλος συνδεδεμένο: 0 εγγεγραμμένο, 0 κρυφοί και 1 επισκέπτης (με βάση τα μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 167 την Κυρ Οκτ 02, 2016 2:55 am

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Γενέθλια

Κανένα μέλος δεν έχει γενέθλια σήμερα